وایرال

بیست درصد مردم در فقر مطلق هستند

خط فقر در ایران

بهروز محبی نجم‌ آبادی، نماینده مجلس می‌گوید در حالی که نزدیک به «۲۰ میلیون نفر» در ایران «دچار فقر مطلق هستند»، خانوارهای توانمندی داریم که « تراکنش مالی آن‌ ها بیش از یک و نیم میلیارد تومان است».
این نماینده مجلس در عین حال دلیل فقر مطلق را رشد اقتصادی صفر و فضای خاص حاکم بر کشور دانسته است‌.
در شرایطی این اظهارات مطرح می ‌شود که وزیر کار دولت سیزدهم سال قبل طی اظهاراتی گفته بود که فقر مطلق در کشور نداریم. اما بررسی‌ های کارشناسی از وضعیت اقتصاد ایران بسیار نگران ‌کننده است.

پیشتر وحید محمودی گفته بود خط فقر مطلق برای یک خانوار دو نفره ساکن شهر تهران در سال قبل، ۳۲ میلیون تومان است. برای خانوار روستایی در استان تهران نیز ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تخمین زده شده بود.
سال گذشته وزارت رفاه نیز آماری درباره خط فقر منتشر و خط فقر خانوار چهار نفره تهرانی را ۱۴ میلیون تومان برآورد کرده بود. این یعنی فاصله قابل توجهی میان درآمد و هزینه حداقلی ‌بگیران وجود دارد. در حال حاضر حداقل دستمزد یک کارگر بر اساس آنچه در شورای عالی کار مصوب شده است، حدود هشت میلیون تومان است.

نگرانی ‌ها از فقر بیشتر جامعه ایرانی بالا گرفت

در عین حال، فعالان کارگری می‌ گویند قیمت سبد معیشت حالا به ۱۸ میلیون تومان رسیده و پیش‌ بینی ‌ها از تورم بالای اقتصاد ایران بیشتر از ۵۰ درصد در سال جاری خبر می‌ دهند. آماری که به نگرانی‌ ها نسبت به اینکه گروه‌ های بیشتری از مردم در تله فقر گرفتار آیند، دامن زده است.
اما دولتی که تا پیش از منکر فقر مطلق در جامعه ایرانی بود، همین فروردین ماه خبر از اختصاص یارانه ‌ای با هدف کاهش فقر مطلق داد که رقم آن بسیار دردسر ساز شد؛ یارانه ۲۷۳ هزار تومانی فطر تنها برای معلولان!
پیشتر هم علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از محرومیت نزدیک به ۲۰ میلیون ایرانی از امکانات اولیه زندگی خبر داده بود، حالا باید دید آیا دولت در روزهای آینده برای کاهش محرومیت این عده چه برنامه‌ سنجیده ‌ای ارائه خواهد کرد، یا کماکان منکر آمار واقعی از وضعیت اقتصاد ایران خواهد بود؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

1 نظر در “بیست درصد مردم در فقر مطلق هستند

  1. دعاگو گفت:

    خدا لعنتشون کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *