زیبایی, لاغری

جراحی لیپوساکشن چیست؟

جراحی لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن یک عمل جراحی پلاستیک است که چربی های اضافی را از بدن خارج می‌کند. این روش با نام هایی همچون لیپو، لیپو پلاستی یا فرم دهی اندام نیز شهرت دارد. یک روش جراحی زیبایی که به محبوبیت چشمگیری رسیده و مردم برای بهتر و زیبا تر شدن شکل و فرم اندامشان به آن روی می‌آورند. با لیپوساکشن می‌توان چربی های زائد نواحی مختلف از جمله شکم، پهلو، ران، باسن، بازو، گردن و کمر را از میان برداشت.

معمولاً وقتی افراد به این نتیجه می‌رسند که با ورزش و رژیم نمی‌توانند از شر چربی های اضافه اندامشان خلاص شوند، مستأصل شده و ناچاراً به لیپوساکشن روی می‌آورند. اما باید در نظر داشته باشید که لیپوساکشن درمانی برای اضافه وزن نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد و ممکن است سلامت جسمی شما را در معرض خطرات بسیار جدی و مهمی ‌قرار دهد! از این رو پیش از هر اقدامی باید با یک پزشک متخصص و مجرب مشورت کنید تا از مشکلات و عواقب عدیده این روش آگاه شوید.

فهرست مطالب

کی باید لیپوساکشن کرد؟

لیپوساکشن وقتی استفاده میشه که رژیم غذایی و ورزش برای برداشتن چربی از بخشای مخصوصی از بدن دیگه جوابگو نیست. لیپوساکشن برای این بخشها استفاده میشه :

 • شکم
 • بازوها
 • باسن
 • قفسه سینه و پشت
 • ران ها
 • گردن
 • به جز این کاربرد، از لیپوساکشن برای کم کردن اندازه پستان هم استفاده میشه.

زمانی که وزن اضافه می کنید، اندازه و حجم سلول های چربی افزایش پیدا می کنه. در مقابل لیپوساکشن سعی می کنه تعداد سلول های چربی در نواحی خاصی از بدن را کاهش بده. مقدار چربی که از بدن برداشته می شه به ظاهر ناحیه مورد نظر و حجم چربی بستگی داره. تغییر شکل انجام شده معمولا دائمی هست و تا زمانی که وزن شما ثابت باقی بمونه، وجود خواهد داشت.

بعد از لیپوساکشن، پوست بدن خودش رو با بخشایی که این عمل انجام شده منطبق می کنه. اگه پوست شما نازک باشه و خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشه، احتمالا پوست قسمتایی که لیپوساکشن شده ممکنه صاف به نظر برسه. اما اگه پوست شما خاصیت ارتجاعی خوبی نداشته باشه پوست در نواحی درمان ممکنه شل باشه. لیپوساکشن فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوستو خوب نمیکنه. همچنین این جراحی نمی تونه نشانه های کشیدگی پوستو از بین ببره. برای اینکه بتونید از لیپوساکشن استفاده کنید، باید سلامت خوبی داشته باشید  و انجام جراحی برای شما عوارضی به همراه نداشته باشه.برخی از شرایط مثل جریان خون محدود، بیماری عروق کرونری، دیابت و سیستم ایمنی ضعیف ممکنه باعث بشه که این جراحی برای شما عوارض داشته باشه.

بخش های بدن برای لیپوساکشن

عوارض لیپوساکشن:

مثل تمام عمل های جراحی، لیپوساکشن هم دارای خطراتی مثل خونریزی و واکنش به مواد بیهوش کننده ست. عوارض احتمالی لیپوساکشن شامل موارد زیر است:

 • بی نظمی در شکل: بعد از انجام جراحی ممکنه پوست شما به صورت ناهموار در بیاید. این موضوع معمولا به خاطر برداشت ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و درمان غیر معمول اتفاق میفته. این تغییرات ممکنه دائمی باشه. در طی فرآیند لیپوساکشن از یک لوله ریز استفاده می شه که ممکنه ظاهر نقطه ای دائمی به پوست بده.
 • تجمع مایعات: این احتمال وجود داره که کیسه هایی که حاوی یه نوع مایع هست زیر پوست تشکیل بشه. شاید لازم باشه این مایع با یک سوزن توسط پزشک بیرون کشیده بشه.
 • بی حسی و کرخت شدن: ممکنه اون قسمت از بدن که لیپوساکشن انجام میشه برای همیشه یا به صورت موقت بی حس بشه. بعضی وقتا با تحریک موقت عصبای اون قسمت این مشکل برطرف میشه
 • عفونت: هرچند عفونت پوست خیلی نادره اما این احتمال هم وجود داره. یک عفونت شدید پوستی می تونه حتی زندگی کسی که این عمل رو انجام داده به خطر بندازه.
 • سوراخ داخلی: سوزنی که به صورت عمیق وارد بدن میشه ممکنه باعث پارگی و سوراخ شدن اندام های داخلی بدن بشه. این موضوع هم ممکنه به جراحی اورژانسی نیاز داشته باشه. البته احتمال بروز این وضعیت خیلی کمه.
 • آمبولی چربی: قطعاتی از چربی سست شده ممکنه بشکنه و در درون رگهای خونی گیر بیفته. این چربی ها می تونه در ریه ها جمع بشه یا اینکه وارد مغز شه. آمبولی چربی به جراحی اورژانسی نیاز داره.
 • مشکلات قلبی و کلیوی: تغییر در سطح مایعات در زمانی که مایع تزریق می شه و سپس مکش صورت می گیره می تونه تهدید کننده زندگی فرد باشه.

خطر عوارض این جراحی اگر پزشک بر روی ناحیه بزرگی کار کند یا اینکه در حین عمل فرآیندهای مختلفی انجام بشه، ممکنه بیشتر هم بشه. حتما در مورد این  خطرات با پزشک خودتون صحبت کنید.

چگونه خود را برای لیپوساکشن آماده کنیم؟

قبل از انجام جراحی، با پزشک خود در مورد جراحی صحبت کنید. سوابق پزشکی خود را بررسی کنید، تمامی داروهایی که مصرف می کنید را لیست کنید و به جراح پزشک خود در مورد تمامی داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید اطلاع بدید.  اگه جراحی شما به برداشتن تنها مقدار کوچکی از چربی نیاز داشته باشه، ممکنه جراحی در مطب پزشک انجام بشه. اما اگر مقدار چربی که باید برداشته بشه زیاد باشه، جراحی ممکنه در بیمارستان  انجام بشه. در هر دو مورد از یک نفر بخواید بعد از جراحی شما رو تا خونه همراهی کنه

لیپوساکشن

عمل لیپوساکشسن چطوری انچام میشه ؟

قبل از لیپوساکشن، جراح ممکنه نواحی مورد نظر برروی بدن شما را با مواد مخصوص خط بکشه. همچنین عکس قبل و بعد از جراحی نیز برداشته می شه تا با هم مقایسه بشن.  اینکه فرآیند لیپوساکشن چطوری انجام میشه به تکنیک هایی که مورد استفاده قرار می گیره بستگی داره. چندتا از این تکنیکا که بیشتر مورد استفاده قرار میگیره رو با هم میخونیم:

لیپوساکشن بادکرده:

 این روش یکی از شایع ترین انواع لیپوساکشن هست. جراح یک محلول استریل (ترکیبی از آب و نمک)، یک بی حس کننده (لیدوکائین) برای کاهش درد و دارویی که باعث تنگ شدن عروق میشه تزریق می کنه. این مخلوط مایع باعث می شه ناحیه مورد نظر متورم و بعدش سفت بشه.  سپس جراح برش های کوچکی بر روی پوست شما انجام می دهد و یک لوله بسیار نازک به نام کانولا را زیر پوست قرار می دهد. کانولا به یک خلا متصل هست که چربی و مایعاتو از داخل بدن به بیرون میکشه.

لیپوساکشن به کمک اولترا سوند:

این نوع لیپوساکشن به همراه لیپوساکشن باد کرده استفاده می شه. در طول انجام فرآیند، جراح یک میله فلزی را زیر پوست شما قرار می دهد. این میله فلزی از خودش انرژی اولتراسونیک ساطع می کنه. این انرژی دیواره سلول های چربی رو پاره می کنه و برداشتن چربی راحت تر می شه.

لیپوساکشن خود رو:

این نوع لیپوساکشن از یک کانولا استفاده می کند که با سرعت به جلو و عقب حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می دهد به راحتی چربی بیشتری را از بدن بیمار به بیرون بکشد. این نوع جراحی برخی از اوقات درد و تورم کمتری دارد و به جراح اجازه می دهد با دقت در نواحی کوچک همچون بازو، زانو و مچ پا چربی بیشتری را بردارد.

کارهایی که در طول انجام لیپوساکشن انجام میشه:

برخی از فرآیندهای لیپوساکشن ممکنه به بی حسی موضعی نیاز داشته باشه. در حالیکه برخی دیگه به بیهوشی عمومی نیاز داره. از طریق خطوط وریدی ممکنه آرام بخش به شما تزریق بشه تا به آرام بودن شما کمک کنه.تیم جراحی مواردی مثل ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن شما رو در طول فرآیند جراحی بررسی می کنه. داروهای خاص یا حرکات مختلفی ممکنه نیاز به تنظیم داشته باشه. این فرایند بسته به مقدار چربی که باید حذف بشه، ممکنه چند ساعت طول بکشه. پس از عمل، پزشک جراح ممکنه ناحیه برش خورده رو باز نگه دارو تا مایعات اضافی از اون خارج بشه. اگر بیهوشی عمومی داشته باشید در اتاق ریکاوری به هوش خواهید آمد. معمولا چند ساعت در بیمارستان یا کلینیک باید سپری بشه تا شرایط شما به حالت عادی و نرمال برگرده. اگر در بیمارستان باشید، ممکنه برای اطمینان از اینکه آب زیادی از دست ندادید یا اینکه بدن به خاطر از دست دادن مایعات شوکه نشده باشه، یک شب بستری بشید.

بعد از عمل:

بعد از جراحی ممکن است درد، کبودی یا تورم وجود داشته باشد. ممکن است چند روز طول بکشد که شما بتوانید به سرکار یا فعالیت روزمره خود برگردید. معمولا جراح داروهایی را برای کنترل درد تجویز می کند. آنتی بیوتیک نیز برای کاهش خطر عفونت تجویز خواهد شد. ممکن است برای چند هفته نیاز به پوشیدن لباس های تنگ وجود داشته باشد تا خطر تورم کاهش پیدا کند. در طول این مدت انتظار شکل های نامنظم بر روی نواحی جراحی شده را داشته باشید.

لیپوساکشن برای شما مناسب است یا خیر؟

برخی افراد کاندید بسیار خوبی برای لیپوساکشن هستند و برخی دیگر نباید این عمل را انجام دهند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند لیپوساکشن برای شما گزینه مناسبی هست یا نه. با پزشک از نگرانی هایتان بگویید و حرف دلتان را رک بزنید.

افراد با ویژگی های زیر کاندید مناسبی برای عمل لیپوساکشن هستند:

 • اندامشان پوست اضافی ندارد.درصورتیکه پوست اضافی وجودداشته باشد،پس ازعمل لیپوساکشن،به عمل دیگری برای برداشتن پوست اضافه نیازخواهدبود. مثلا درموردشکم به این عمل بازسازی و برداشتن پوست اضافی، ابدومینوپلاستی گفته می شود.
 • حالت کشسانی پوستشان خوب و قابل قبول است.
 • ماهیچه های ورزیده و محکمی‌ دارند.
 • چربی های اضافه شان به واسطه ورزش و رژیم از بین نمی‌رود.
 • در سلامت جسمی‌ به سر می‌برند و کاملاً تندرست هستند.
 • اضافه وزنشان بیش از اندازه نبوده و زیادی چاق و فربه نیستند.
 • سیگاری نیستند.

چه زمانی نباید لیپوساکشن انجام داد؟

اگر ویژگی های زیر در مورد شما صدق می‌کند، بهتر است دور لیپوساکشن را خط قرمز بکشید:

 • سیگار می‌کشند.
 • از بیماری های مزمن رنج می‌برند.
 • سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است.
 • اضافه وزن دارند.
 • پوستشان شل و افتاده است.
 • سابقه ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، انعقاد خون یا صرع دارند.
 • داروهایی مصرف می‌کنند که خطر خونریزی را افزایش می‌دهند، داروهایی مثل رقیق کننده خون.

سوالات متداول

هزینه نهایی چربی کشی به عوامل مختلف بسیار زیادی بستگی دارد  ، به عنوان مثال قیمت لیپوساکشن شکم با ناحیه ران یا صورت متفاوت می باشد. از همین رو برای اطلاع از هزینه آن باید از بخش دریافت نوبت وبسایت تک کارت اقدام به نوبت گیری کنید تا نوبت دیدار با پزشک متخصص برای مشاوره و تعیین قیمت را در اختیارتان قرار بدهیم.

بعد از لیپوساکشن، تورم بعد از ۴ هفته فروکش می کنه. در این زمان، ناحیه درمان شده باید حجم کمتری داشته باشه. در عرض چند ماه، انتظار می ره ناحیه تحت درمان ظاهر لاغرتری داشته باشه. نتایج حاصل از این جراحی تا مدت زمان زیادی باقی می مونه. اگه بعد از انجام لیپوساکشن وزن اضافه کنید، توزیع چربی در بدن ممکنه تغییر کنه. به عنوان مثال صرف نظر از نواحی درمان شده، چربی ممکنه در نواحی شکمی شما تجمع پیدا کنه.

در لیپوساکشن فرد به طور کامل بیهوش می‌شود، لذا در حین عمل جراحی دردی را حس نخواهد کرد اما بلافاصله پس از عمل احساس درد آغاز می‌شود و در طول دوران نقاهت این درد ادامه خواهد داشت. مدت زمان بستری شدن فرد در بیمارستان به ناحیه ای بستگی دارد که می‌خواهید عمل کنید. در پاره ای مواقع می‌توان لیپوساکشن را به صورت سرپایی انجام داد. پس از لیپوساکشن مشکلاتی از قبیل درد، ورم، خونمردگی و کوفتگی، سفت شدن و بی حسی شایع است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهی در مورد “جراحی لیپوساکشن چیست؟

 1. لیلا گفت:

  لپوساکشن رو چطوری انجام میدن؟ خطرناک نیست؟

  1. نحوه ی کامل انجام لیپوساکشن رو داخل مقاله براتون توضیح دادیم و همینطور می تونید برای اینکه متوجه بشید خطرناک هست یا نه بخش های مرتبط با کسانی که نباید لیپوساکشن کنند و همینطور عوارض بعد از عمل رو مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *