آشپزی, آموزشی

طرز تهیه جوجه کباب بدون استخوان

جوجه کباب بدون استخوان

جوجه کباب یکی از غذاهای محبوب ایرانی هاست و معمولا برای استفاده در دور همی ها و خارج از خانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما جوجه کباب دو نوع دارد و یک نوع با استخوان که معمولا از ران مرغ است و نوع دیگر بدون استخوان که غذایی است مجلسی تر و هر دو نوع را می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید. با تک کارت همراه باشید تا طرز تهیه جوجه کباب در خانه را برای شما توضیح دهیم.

فهرست مطالب

جوجه کباب نگینی از گوشت مرغ درست می شود و پیش از هر چیز باید گوشت دو الی سه روز در یخچال بماند و چند ساعت قبل از آماده کردن از یخچال درآورده شود و مراحل آماده سازی اولیه را طی کند و مجددا مدتی در یخچال بماند تا آماده ی پخت شود. زمان پخت جوجه کباب زیاد طول نمی کشد و می توانید قبل از سرو غذا جوجه ها را آماده کنید و داغ و خوشمزه سرو نمایید.

مواد اولیه جوجه کباب بدون استخوان

مواد اولیه مقدار
سینه مرغ یا فیله ی مرغ
برای هر نفر ۱۵۰ گرم
پیاز (اندازه بسته به تعداد نفرات)
۱ عدد
سیر (دل خواه)
۲ حبه
لیمو ترش
۱ عدد
زعفران دم کرده، فلفل سیاه، فلفل قرمز، نمک
به مقدار نیاز
روغن مایع یا کره یا روغن زیتون
۳ الی ۴ قاشق غذا خوری
سس خردل
۲ قاشق غذاخوری

مرغ را برش بزنید

برای تهیه جوجه کباب بدون استخوان همانطور که قبلا اشاره شد مرغ ها باید از قبل ۲ الی ۳ روز در یخچال باشند و پس از آن چند ساعت قبل از یخچال در آورده شوند و پس از مدتی زمانی که هنوز مرغ سفت است اقتدام به برش زدن نمایید. 

برای برش زدن باید سینه ی مرغ را یکدست برش بزنید و تکه های کوچک و بزرگ نباشد چرا که در زمان پخت ممکن است تکه های کوچکتر بسوزد و تکه های بزرگتر خوب نپزد

اضافه کردن مواد اولیه

ابتدا زعفران را بر روی مرغ های برش خورده بریزید و سپس آویشن و پیاز خرد شده (کمی پیاز را فشار دهید تا آب آن هم داخل مواد بیاید)را به آنها اضافه نمایید و پس از آن سیر را (در صورت دلخواه) اضافه کنید.

دقت کنید اولین ماده ای که اضافه می کنید زعفران باشد تا چسبندگی آن باعث رنگ شدن جوجه ها شود و اگر بعد از سایر مواد زعفران را اضافه کنید جوجه ی شما رنگ جالبی نمی گیرد.

دقت کنید سیر با قطعات درشت باشد که بعدا قابل جدا کردن باشد. تک کارت

پس از آن ادویه ها (نمک و فلفل) را اضافه نمایید و سپس سس خردل ملایم را به مرغ ها اضافه کنید.

کمی پوست لیمو را رنده کنید (زیاد شود باعث تلخی جوجه می شود) و مقداری هم آب لیمو را به مخلوط اضافه نمایید.

حالا نوبت روغن زیتون یا روغن مایع است که به مخلوط خود اضافه می کنیم.

مخلوط آمادست فقط باید استراحت کند

گوشت های برش زده را که با محتوایات دیگر مخلوط کردید کمی ورز دهید (بدون فشار دادن) پس از آن محتویات را در یخچال قرار دهید و بگذارید حدودا ۳ ساعت داخل یخچال استراحت کند و هم طعم بگیرد و هم گوشت ها سفت تر شوند.

محتویات آماده است

محتویات را از داخل یخچال در بیاورید و مواد اضافه را از روی گوشت ها پاک کنید. نیاز نیست گوشت را کامل سفید و تمیز کنید و فقط حبه های سیر و پیاز را از روی آنها پاک کنیم.

پختن جوجه کباب

پخت جوجه کباب بدون استخوان به روش های مختلفی ممکن است، می توانید آن را داخل تابه گرم با چند قطره روغن بیندازید و بپزید یا می توانید آن را درون فر قرار دهید اما مطابق معمول خوشمزه ترین راه درست کردن آن بر روی آتش مستقیم (مخصوصا آتش زغال) است. تک کارت

پختن جوجه کباب در تابه

کافیست از قبل تابه را گرم نمایید و برای هر تکه ی گوشت یک الی دو قطره روغن بریزید و گوشت را روی آن بگذارید و فقط باید حواستان باشد چرخاندن تکه های گوشت را مرتب انجام دهید.

پختن جوجه کباب در فر

کافیست سینی فر را از قبل با کره ذوب شده چرب نمایید (زیاد چرب نشود) گوشت ها را روی سینی بچشینید و مجددا مقداری کره ذوب شده روی آنها بمالید (برای هر سیخ گوشت یک قاشق غذا خوری برای دو طرف گوشت ها) سپس فر را روی دمای ۱۴۰ درجه قرار دهید و حدودا ۵ دقیقه بعد جوجه کباب شما آماده است.

به سیخ کشیدن جوجه

تکه های گوشت را به صورت تقریبا هم اندازه روی هر سیخ قرار دهید. طبق سلیقه بعضی ها بین هر تکه گوشت یک مقدار فلفل دلمه ای یا یک عدد فلفل هم قرار می دهند ولی اکثرا گوشت هار را چسبیده به هم روی سیخ می گذارند و گوجه و فلفل را در سیخ های جدا قرار می دهند. تک کارت

کبابی کردن جوجه

سیخ ها را روی شعله ی مستقیم آتش قرار دهید و هر یک الی ۲ دقیقه بچرخانید.

اگر جوجه کباب بدون استخوان ترد دوست دارید فقط اوایل کار کمی کره ذوب شده روی آن بمالید اما اگر جوجه کباب نرم دوست دارید تقریبا یک قاشق غذا خوری کره ذوب شده را بین پخت روی جوجه ها بمالید تا طراوت جوجه حفظ شود. تک کارت

پس از آماده شدن جوجه ها یک ظرف آماده کنید و زیر آن نان بگذارید و سیخ ها را داخل آن قرار دهید و با یک دست نان را نگه دارید و با یک دست جوجه ها را از سیخ بیرون بکشید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *