تکنولوژی

درخواست توقف هوش مصنوعی با ۱۰۰۰ امضاء

توقف هوش مصنوعی

پیشرفت هوش مصنوعی در چند وقت اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده و بسیاری نگران آینده هستند و بسیاری از دانشگاه ها نیز در اروپا و آمریکا و چین استفاده از هوش مصنوعی را برای ساخت پایان نامه و تحقیق و مقاله و … ممنوع اعلام کردند. هوش مصنوعی که اصلی ترین و پیشروترین آن Chat GPT است که در مقاله ای کامل به آن پرداختیم ممکن است با این قدرت و سرعت پیشرفت در آینده مشکل ساز شود. گروهی از فعالان فناوری از جمله ایلان ماسک و استیو وزنیاک با ارسال نامه ای سرگشاده خواستار توقف این پروژه و برنامه ریزی روی آن شدند؛ در سایت تک کارت جزئیات این نامه را برایتان به اشتراک می گذاریم.

گروهی از فعالان فناوری، متخصصان هوش مصنوعی و علاقه ‌مندان به این حوزه ازجمله «ایلان ماسک»، مدیرعامل توییتر و «استیو وزنیاک»، هم‌ بنیان‌ گذار اپل در نامه ‌ای سرگشاده از آزمایشگاه‌ های هوش مصنوعی درخواست کرده ‌اند که تا حداقل ۶ ماه آینده توسعه مدل‌ های قدرتمندتر از GPT-4 را متوقف کنند.
نامه سرگشاده ‌ای که توسط مؤسسه غیرانتفاعی Future of Life منتشر شده و به امضای حدود ۱۰۰۰ نفر ازجمله مدیرعامل Stability AI، هم‌ بنیان ‌گذار پینترست، هم ‌بنیان ‌گذار ریپل و «یووال نوح هراری» رسیده، خواستار توقف فوری آموزش مدل ‌های هوش مصنوعی پیشرفته ‌تر شده است. تک کارت 
در بخشی از این نامه آمده: «سیستم ‌های هوش مصنوعی با هوشمندی قابل‌ رقابت با انسان ‌ها می ‌توانند ریسک‌ های بزرگی را متوجه جامعه و بشریت کنند.» نامه حاضر باور دارد که این ابزارهای پیشرفته می‌ توانند تغییر بزرگی را در تاریخ حیات در زمین ایجاد کنند و از این ‌رو، باید دقیق و با صرف منابع کافی آن‌ ها را برنامه ‌ریزی و مدیریت کرد.

این مطالب را نیز مطالعه کنید:

نحوه ی استفاده از chat gpt در ایران

بهترین سایت های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی you.com

توسعه هوش مصنوعی باید تحت کنترل دربیایند
این نامه اضافه می ‌کند: «متأسفانه این سطح از برنامه ‌ریزی و مدیریت فعلاً به ‌چشم نمی ‌خورد؛ هرچند که آزمایشگاه ‌های هوش مصنوعی در ماه‌ های اخیر وارد رقابتی خارج از کنترل برای توسعه و پیاده ‌سازی ذهن‌ های دیجیتالی قدرتمند تری شده‌ اند که هیچکس – نه حتی سازندگانشان – نمی‌ توانند آن‌ ها را بفهمند و پیش‌ بینی یا به ‌شکلی قابل‌ اطمینان کنترل کنند.»
«گری مارکوس»، استاد بازنشسته افتخاری دانشگاه نیویورک که از امضاکنندگان این نامه بوده است، درباره آن به رویترز می ‌گوید: «این نامه بی ‌نقص نیست، اما روحیه درستی دارد: تا زمانی که درک بهتری نسبت به عواقب [این فناوری] پیدا کنیم، باید سرعت توسعه آن را کاهش دهیم. [هوش مصنوعی] می ‌تواند آسیب‌ های جدی داشته باشد… بازیگران بزرگ این حوزه روز به ‌روز کارهای خود را مخفیانه ‌تر پیش می ‌برند، در نتیجه کار جامعه برای ایستادگی در برابر آسیب‌ های احتمالی این فناوری سخت ‌تر می ‌شود.» تک کارت 
شرکت Open AI هنوز به انتشار این نامه واکنشی نشان نداده است. این درخواست در شرایطی مطرح می ‌شود که پلیس اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه به جمع سازمان‌ هایی پیوست که درباره مسائل اخلاقی و حقوقی مدل‌ های هوش مصنوعی پیشرفته ازجمله Chat GPT ابراز نگرانی کرده بودند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *