روانشناسی

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس بنیادی ترین بخش شخصیت انسان است که بر تمام جوانب زندگی فرد نفوذ دارد. برخوردار بودن از اعتماد به نفس سالم و بالا یک ضرورت حیاتی است. اگر انسان ظرفیت ها و توانایی های خدادادی خود رانشناسد و باور نداشته باشد که می تواند با اتکا به نفس برمشکلات و حوادث گوناگون فائق آید, بدیهی است که هنگام مواجه شدن با کمترین مشکلات, خود را در بن بستی گرفتار خواهد دید که سراسر زندگی اورا تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. بنابراین هدف از این مقاله راهکارهای عملی افزایش اعتماد به نفس در کودکان و همچنین نظریات موجود در این زمینه است.در این مقاله در تک کارت قصد داریم به اهمیت بالا بردن اعتماد به نفس پی ببریم و شیوه ها و راهکارهای افزایش آن را به شما آموزش بدهیم.

فهرست مطالب

روش پژوهش از نوع توصیفی _تحلیلی است و ابزار گرد آوری این پژوهش کتابخانه ای, مقالات و سایت های علمی معتبر می باشد. نتایج این تحقیق نشان دادکه خصوصیاتی از جمله دوست داشتن و راضی بودن از خود, اهمیت ندادن به گفتار و اندیشه دیگران در باره خود و دنبال نمودن هدف خود, طرح ریزی اهداف جدید و نگریستن به آینده و کسب تجربه از گذشته را از ویژگی های افراد دارای اعتماد به نفس بالا و ناتوانی در درک و بیان خواسته ها و نیازهای خود, ناتوانی در برقرار کردن ارتباط های بین فردی و اجتماعی, خجالتی بودن و احساس شرم داشتن را از ویژگی های افراد دارای اعتماد به نفس پایین به عنوان نتایج این تحقیق بیان می دارد.
 

تاثیر افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران راهی عالی برای یک زندگی شادتر و موثرتر است. اگر اعتماد به نفس کافی نداشته باشید، بسیاری از فرصت‌ها را از دست می‌دهید.تک کارت 
همچنین ممکن است بسیاری از افرادی که فرصت طلب هستند، از کمبود اعتماد به نفس شما سو استفاده می‌کنند! به نظر شما با افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران چه چیزهایی به دست می‌آوریم و با نداشتنش چه چیزهایی از دست خواهیم داد؟
• ممکن است موقعیت‌های شغلی زیادی را از دست بدهیم
• درگیر تعارفات ناخواسته می‌شویم
• از مشکلات فرار می‌کنیم و در دور باطل گیر می‌افتیم
• از نظر روانی، خوشحال و شاد نیستیم
• باعث بروز سوءتفاهم می‌شود
 

اهمیت افزایش اعتماد به نفس در سنین مختلف

انسان در سنین مختلف، جهان‌بینی‌های متفاوتی نیز دارد. همانطور که سلیقه و ذائقه غذایی ما، نوع لباس پوشیدن ما و سبک زندگی ما در سنین مختلف تغییر می‌کند، نیاز ما به انواع مختلف و سطوح متفاوتی از اعتماد به نفس در سنین مختلف، فرق دارد.تک کارت 
بنابراین اگر در دوره نوجوانی، در مورد موضوعی مثل اعتماد به نفس آموزش دیده‌ایم، نباید فکر کنیم دیگر کارمان تمام است و می‌توانیم برای تمام عمر از آن آموزش‌ها استفاده کنیم.
وقتی جوان‌تر می‌شویم نیاز داریم مجدداً آموزش ببینیم و تمرینات بیشتری در این باره بگذرانیم.
به همین ترتیب، در میانسالی و حتی کهنسالی نیز نباید از آموزش غافل شویم. چون آموزش است که می‌تواند تا پایان عمر، برای ما رضایت خاطر بیشتری برای زندگی به ارمغان بیاورد. هرگز از آموزش دست نکشید.

شیوه های افزایش اعتماد به نفس

دوستان، نکاتی که در ادامه می‌نویسم به هیچ عنوان قرار نیست راهکارهای معنوی یا بدون بازده باشد، پس مطمئن باشید تمامی آن‌ها تاثیر زیادی روی افزایش اعتماد به نفس دارند و برای عملی کردن‌شان برنامه‌ریزی کنید.
 

۱- اول از همه خودتان را تغییر بدهید

شاید جالب باشد بدانید بخش اعظمی از اعتماد به نفس بالا یا پایینی که داریم، به دلیل کارهای کوچک و بزرگی است که طی روز انجام می‌دهیم. مثلا اینکه صبح دیر از رختخواب بلند می‌شوید و از کارهای‌تان عقب می‌مانید، یک احساس کوچک ضعف و شکست به شما القا می‌کند. یا اینکه لباس‌های نامرتبی می‌پوشید، کمی از اعتماد به نفس‌تان می‌کاهد.تک کارت 
بنابراین در قدم اول باید سعی کنید انسان جدیدی شوید. برای شروع یک قلم و کاغذ بردارید و شروع کنید به نوشتن هر نقطه ضعفی که در زندگی دارید:
• برنامه‌ریزی ضعیف،
• بی‌توجهی به پوشش و ظاهر،
• استفاده از الفاظ نامناسب در کلام،
• حتی جمع نکردن رختخواب! 
حالا از روز بعد سعی کنید به‌مرور در هرکدام از این نقاط ضعف، صرفاً کمی پیشرفت کنید. مثلاً از فردا قبل از بیرون رفتن یک دستمال به لباس‌هایتان بکشید تا کمی نوتر به نظر برسند. اگر فکر می‌کنید این کارهای سطحی تأثیری روی افزایش اعتماد به نفس ندارد، باید نتایج یک مطالعه انجام شده در دانشگاه نورث وسترن را به اطلاعتان برسانم!
نتایج این مطالعه نشان داد افرادی که لباس سفید دکترها را حین آزمایش کردن می‌پوشیدند، از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند تا کسانی که لباس‌های نامرتب و ژولیده می‌پوشند. آیا منظور من این است که دیگر هر روز کت‌وشلوار بپوشید یا دائم به آرایشگاه بروید؟ خیر! تنها تمیز، مرتب، متین و آراسته باشید. همین‌طور کمی از روز قبل، رفتار بهتری نشان بدهید.
 

۲- مهارت سخنرانی، فن بیان و زبان بدنتان را تقویت کنید

در ذهنتان تصور کنید یک انسان پرقدرت و با اعتماد به نفس در مقابل شما ایستاده و صحبت می‌کند. مطمئنم حتی در تصویرسازی ذهنی هم انسان‌های با اعتماد به نفس را کسانی می‌بینید که فن بیان و زبان بدن خوبی دارند.
بنابراین شما هم باید به‌عنوان یک راهکار افزایش اعتماد به نفس، روی افزایش مهارت فن بیان و زبان بدن خود کار کنید. توصیه من این است که این سه مهارت مهم را به‌مرور بیاموزید. کمی پیشرفت در هرکدام از آن‌ها حتی طی ۲ ماه، تأثیر بسیار زیادی روی اعتمادبه‌نفستان خواهد داشت.
یک مطالعه منتشر شده در ژورنال علمی روانشناسی نشان داد که وضعیت بدنی صاف و قدرتمند باعث می‌شود مردم احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس، از امروز سعی کنید با حالت صاف‌تر و کشیده‌تری راه بروید، همینطور سعی کنید شکم‌تان را به داخل برده و سینه‌تان را بیشتر بیرون بدهید.تک کارت 
 
بیشتر مطالعه کنید:
 

۳- از روش تقلید استفاده نمایید

 در دنیای موفقیت و روانشناسی جمله مهمی وجود دارد: fake it till you make it به معنی: ادایش را در بیاور تا به آن تبدیل شوی! بله، تحقیقات زیاد از جمله تحقیقی که چند خط بالاتر به آن اشاره کردم، نشان داده‌اند که ادای انسان‌های با اعتماد به نفس و موفق را در آوردن، باعث افزایش اعتماد به نفس ما می‌شوند. بنابراین:
• حالت ایستادن
• حالت نشستن
• حالت راه رفتن
• حالت صحبت کردن
• و حتی حالت غذا خوردنتان را به انسان‌های موفق و با اعتماد به نفس نزدیک کنید.
 
بیشتر مطالعه کنید: آشنایی با زبان بدن

۴- محیط اطرافتان را پر از اعتماد به نفس کنید

محیط اطراف شما نقش بزرگ‌تری ازآنچه تصور می‌کنید در میزان اعتمادبه‌نفستان بازی می‌کند. این به این معنی است که شما می‌توانید به خودتان اعتماد به نفس بیشتری هدیه بدهید، تنها با دقت در انتخاب افراد و چیزهایی که خودتان را با آن‌ها احاطه کرده‌اید!
نگاهی به افرادی بیندازید که بیشترین زمان را با آن‌ها سپری می‌کنید. آیا شما خود را با افرادی مثبت و خوش‌بین احاطه کرده‌اید که سخت تلاش می‌کنند تا خود را بهتر کنند و به اهدافشان دست یابند؟ یا با افراد منفی‌بافی که دائماً غر می‌زنند و شما را مأیوس و دلسرد می‌کنند؟
نکته: اگر می‌گویید نمی‌شود انسان‌های منفی‌باف را از اطراف دور کرد، کافی است مدتی خودتان را تغییر بدهید، زمانی که پای منفی‌بافی‌هایشان هستید، به حرف‌هایشان توجه نکنید، حرف‌های مثبت بزنید و سعی کنید کمی زمان کم‌تری با آن‌ها بگذرانید. مطمئن باشید به مرور همه‌چیز تغییر پیدا می‌کند.تک کارت 

۵- اخبار نبینید

موضوع بعدی که باید در مورد تغییر محیط در جهت افزایش اعتماد به نفس به آن دقت کنید، مشاهده نکردن اخبار است. از خودتان بپرسید: هر روزی که اخبار مشاهده می‌کنید، چند خبر مثبت در آن وجود دارد و چند خبر منفی؟ مطمئنا خبرهای منفی بسیار بیشتر هستند. چرا؟ چون اخبار منفی است که نظرها را به خودش جلب می‌کند نه مثبت!
در واقع شبکه خبر حاضر است به شما در مورد آتش‌سوزی در فلان باغ در فلان کشور دورافتاده که یک خسارت جانی هم نداشته خبر بدهد، اما حاضر نیست در مورد موفقیت مهندسان کشور یا بازرگانان صحبت کند. بنابراین از همین امروز از تلویزیون دوری کنید و اخبار را در شبکه‌های اجتماعی هم دنبال نکنید. (گردن من، از هیچ کجا عقب نمی‌مانید!)
 

۶- قدردانی و شکرگزاری را تمرین کنید

نه قرار است به شما انگیزه دروغ بدهم و نه می‌خواهم صحبت غیر علمی کنم. در هر مکتب دنیا، چه مکاتب دینی و معنوی و چه مکاتب علمی، به اثرات ارزشمند شکرگزاری اشاره شده. حتی اگر از مخاطبان بیشتر از یک باشید، مشاهده کرده‌اید که استاد بهرامپور در ابتدای تمامی دوره‌ها، یک زمان ۱ دقیقه‌ای برای شکرگزاری می‌دهد.تک کارت 
در واقع شکرگزاری یکی دیگر از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس است. این کار اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند چون به شما یادآوری می‌کند که تا چه اندازه مورد لطف و رحمت قرار گرفته‌اید و چقدر فرصت زندگی و خوشحالی دارید.
اگر فکر می‌کنید هیچ چیزی برای شکرگزاری در اطراف‌تان وجود ندارد، خب مطمئنم که دچار تفکر منفی شده‌اید. اما خب برای شروع، مطالعه کتاب معجزه شکرگزاری نظرتان و البته زندگی‌تان را تغییر می‌دهد.
 

۷- تجسم مثبت داشته باشید

اگرچه خانم گابریل اوتینگن ثابت کرده که “مثبت‌اندیشیِ صرف” نمی‌تواند باعث کامیابی شود ، اما تجسم موفقیت و اینکه به اهداف‌مان رسیده‌ایم، می‌تواند به خودی خود باعث بهبود اعتماد به نفس شود.
تجسم، فوق‌العاده قدرتمند است، اما اکثر ما فقط از آن به‌طور منفی استفاده می‌کنیم. چراکه ذهن ما تمایل دارد به افکار منفی اجازه ورود داده و تنش را زیاد کند. جالب است بدانید محققین بر این باورند که تجسم کردن نتایجی که از قبل می‌خواهید (مثل فروش بیشتر، خرید خانه یا درآمد بالاتر) باعث می‌شود که  احساس اعتماد به نفس بیشتری بکنید چون با این کار مغز خود را برای موفقیت آماده می‌کنید.
 

۸- به سراغ پیروزی‌ها و موفقیت‌های کوچک بروید

اغلب مردم اعتماد به نفس پایینی دارند چون تنها بر نتیجه نهایی تمرکز کرده‌اند. اما باید قبول کنیم که خیلی از اوقات نتیجه نهایی حاصل نمی‌شود. (یا دست‌کم آن‌طور که ما می‌خواهیم حاصل نمی‌شود.) البته که تمرکز بر اهداف بسیار خوب است. اما چرا به جای لذت بردن از مقصد، از مسیر لذت نبریم؟تک کارت 
اهداف خود را به بخش‌های کوچک، قابل مدیریت و قابل دیدن تقسیم و سعی کنید در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ، پیروزی‌های کوچک را هم ببینید. حتی اگر امروز یک کار مثبت انجام داده‌اید، آن را ببینید و از آن خوشحال باشید.
اگر ارزش‌های خود را بشناسید و در راستای آن گام بردارید، هر روز از مسیر لذت خواهید برد. پیشنهاد من این است: حتماً کتاب مهندسی آرزوها را بخوانید تا ببینید چطور می‌توانیم حتی بدون رسیدن به اهداف، راضی و خوشحال و سرزنده باشیم.
 
بیشتر مطالعه کنید:
 

۹- ورزش را جدی‌تر دنبال کنید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس، ورزش است. فراتر از تمام فواید جسمانی و ذهنی فوق‌العاده، فعالیت فیزیکی می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود.
ورزش، اندورفین را در بدن شما آزاد می‌کند و این ماده می‌تواند احساس استرس را کاهش ‌دهد.
یک مطالعه توسط محققین کانادایی نشان داد که تنها دو جلسه تمرینی در هفته به نوجوانان کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به تحصیلات آکادمیک، اعتماد به نفس و نگرشی که در مورد خود دارند، داشته باشند. پس ورزش و سبک زندگی سالم را فراموش نکنید.تک کارت 
۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *