آموزشی, رشد کسب و کار, روانشناسی

فن بیان چیست؟

فن بیان چیست

فن بیان به توانایی گفته می شود که شما می توانید با صحبت کردن خود به شیوه ی بسیار عالی اقدام به برقراری ارتباط کنید و از طریق همین فن بیان حرف خود را به راحتی به طرف مقابل انتقال دهید. مهم نیست طرف مقابل شما چه کسی است و مهم شیوه ی گفتار شماست که می تواند بسیار راحت کل کار را انجام دهد. فن بیان به قابلیتی گفته می شود که فرد بتواند با صحبت کردن زیبا کل جو مکالمات را به سمت خواسته ی خود بکشاند و تمام افرادی که در آن جلسه حضور دارند بتوانند از همنشینی و هم صحبتی با این فرد لذت ببرند. با تک کارت همراه باشید تا برایتان فن بیان را توضیح دهیم و در پست های بعدی یاد خواهیم داد چگونه فن بیان خود را تقویت کنید.

فهرست مطالب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد جمعی شدید و می خواستید حرفی بزنید یا شیوه ی انجام کاری را بیان کنید اما نتوانستید و همه ی این مشکل را تقصیر استرس بالای خود انداختید. اما به این نکته توجه نکردید که شما ذهن آماده ای داشتید و می دانستید چه می خواهید بگویید اما در زمان گفتن آن حرف آنقدر به نکات دیگر اشاره کردید یا حرف های دیگری زدید که اصل حرف را فراموش کردید و حتی بعد از یک جلسه ی دو ساعته نتوانستید به اطرافیان بگویید واقعا کل حرف شما چه بوده. اگر شما روی فن بیان خود کار کنید و بتوانید مکالمه خود را بهبود ببخشید این کار در کل زندگی شما تاثیر گذار است.

فن بیان خوب داشتن، چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که گفته شد فن بیان در کل زندگی شما تاثیر دارد از برقراری ارتباط بگیر تا قدرت قانع کردن، معامله کردن، جلو حرف زور ایستادن، بیان کردن احساسات، توضیح مسائل، بالا بردن اعتماد به نفس، بالا بردن جایگاه اجتماعی و …. اما به طور کلی فن بیان در موارد زیر بیشترین کاربرد را دارد:

• فن بیان در موقع سخنرانی و صحبت در جمع به کار می‌رود
• برای گویندگی و مجری‌گری ضروری و لازم است.
• مشاوران و روان‌شناسان به داشتن آن حسابی نیازمندند!
• وکیل‌ها برای دفاع ارائه دلایل (و البته قاضی) باید فن بیان قدرتمندی داشته باشند.
• همه افراد باید در هنگام مصاحبه یا معرفی خود در برنامه‌های مختلف، از فن بیان خوبی برخوردار باشند.
• در جلسات مصاحبه استخدام ، می‌تواند شانس موفقیت‌مان را زیادتر کند!
• هنگام انجام کارهای روزمره و صحبت کردن با دوستان، می‌تواند ابزاری قدرتمند در دستمان باشد! تک کارت
• فن بیان برای گرفتن حق خود و جلوگیری از مورد ظلم واقع شدن، اهمیت دارد!
• فن بیان برای بیان احساسات خود به طور صحیح در زندگی مشترک کاربرد دارد.
اگر شما به سخنرانی ها رفته باشید و بعد از ده دقیقه از آن سخنرانی خسته شده باشید و بیرون بروید مطمئن باشید سخنران روی فن بیان خود کار نکرده چرا که اگر کار می کرد حتی موضوعاتی که از نظر شما جذاب نیستند را می توانست به شیوه ای بیان کند که شما تا انتهای مکالمه همراهش باشید.

ویژگی‌های داشتن فن بیان مناسب

در واقع ما باید کلمات و سخنان خود را در زمان مناسب و با لحن و شیوه مناسب با دیگران به اشتراک بگذاریم. البته که این تعریفی کلی است و ما نیاز داریم که کمی دقیق‌تر هر یک از این ویژگی‌ها را مورد بحث قرار دهیم. به همین خاطر به سراغ معرفی بیشتر این سه ویژگی می‌رویم:

• کلمات مناسب مهم ترین نکته ی فن بیان است

پیش از شروع هر سخن و گفت‌و‌گویی، نیازمند انتخاب کلمات هستیم. ابتدا باید نسبت به آنچه می‌خواهیم بگوییم یک دید کلی داشته باشیم و سپس به سراغ بیان آن برویم.تک کارت
در واقع یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که افراد در گفت‌وگوهای خود تجربه می‌کنند این است که در انتخاب کلمات موفق نیستند و همین باعث می‌شوند که نتوانند بیان خوبی داشته باشند. در واقع هر کلمه بار و معنای خاص خود را دارد و بسیار پیش می‌آید که در موقعیتی ما انتخاب‌های متعددی داشته باشیم، بااین‌حال همیشه یک‌سری کلمات بهتر و دقیق‌تر منظور و سخن ما را منتقل می‌کنند.
پس اولین رکن در پرورش فن بیان داشتن دید مناسب از کلمات و انتخاب هوشمندانه آنان است.

• گفتگو را در زمان و مکان مناسب تنظیم کنید

یکی دیگر از مسائلی که در رابطه با فن بیان مطرح است، زمان و مکان گفت‌و‌گو است. همه ما ضرب‌المثل معروف «هر سخن جای و هر نکته مکانی دارد» را شنیده‌ایم. در واقع با توجه هدف و موضوعی که در ذهن داریم، باید مراقب باشیم که کلمات و سخنانمان را در زمان مناسب و در مکان مناسب به زبان آوریم. برای مثال این خیلی معقول نیست که ما در یک جشن به سراغ رئیس خود برویم و از او درخواست افزایش حقوق کنیم؛ بلکه بهتر آن است که در زمان اداری و یک مکان مناسب به بیان درخواست خود بپردازیم.

• لحن در فن بیان یه نکته ی کلیدی است

سومین ویژگی فن بیان استفاده و به‌کارگیری لحن و شیوه مناسب برای بیان سخنان است. در واقع ما برای حرف زدن باید تن صدا و لحن مناسب با موقعیت را اتخاذ کنیم.
برای مثال یک درخواست، زمانی می‌تواند محترمانه باشد که کلمات محترمانه همراه با لحنی محترمانه باشد. بسیار پیش می‌آید که فردی کلمات محترمانه‌ای را برای گفت‌وگو انتخاب کند ولی با لحنی تهاجمی آن را بیان کند.
طبیعی است که چنین مکالمه‌ای نمی‌تواند یک مکالمه ماهرانه باشد چرا که همان‌طور که چیزی که ما می‌گوییم مهم است، چگونگی گفتن هم مهم است و چه بسا اهمیت بیشتری داشته باشد. پس سومین ویژگی فن بیان لحن و تن صدا و چگونگیِ بیان است.

فن بیان را با اینها اشتباه نگیرید

بعضی اوقات افراد در درک فن بیان دچار اشتباه می‌شوند. به همین خاطر ضروری است که بگوییم فن بیان چه چیزهایی نیست:

 • پر حرفی کردن

خیلی اوقات افراد فن بیان را با پرحرفی اشتباه می‌گیرند. در این مورد ضروری است که بگوییم فن بیان پر حرفی نیست و اتفاقاً پر حرفی خیلی اوقات می‌تواند به فن بیان ما آسیب بزند. در واقع باید مراقب باشیم که حین گفت‌وگو حد را نگه داریم و فکر نکنیم که هر کس که بیشتر حرف بزند واقعاً حرف بیشتری برای گفتن دارد!

 • چرب زبانی کردن

خیلی اوقات افراد گمان می‌کنند که فن بیان به معنی چرب‌زبانی و دروغ و فریب‌‌دادن دیگران است. اما در این مهارت اصلاً قصد استفاده از کلمات و جملات برای تظاهر و فریب دیگران نیست بلکه هدف اصلی استفاده از بیان برای داشتن یک رابطه سالم‌تر و کارآمدتر است. پس باید بدانیم که فن بیان به معنی چرب‌زبان‌ بودن نیز نیست.تک کارت

 • فن بیان حاضر جوابی نیست

فن بیان حاضر جوابی نیز نیست. اینکه ما به‌صورت پینگ پنگی به یکدیگر پاسخ دهیم نه تنها نوعی فن در بیان نیست بلکه می‌تواند به مکالمات ما نیز آسیب بزند. در واقع فرد حاضر جواب صرفاً و فوراً به دنبال پاسخ به دیگران است و این می‌تواند مکالمه‌هایش را با مشکل مواجه کند.

 • فن بیان داشتنِ یک صدای خوب نیست

داشتن صدای خوب نیز هم‌معنی با ماهر بودن در بیان نیست. البته که یک صدای خوب موهبتی جذاب و دوست‌داشتنی‌ است ولی بااین‌حال یک صدای خوب فقط می‌تواند در بخش کوچکی از بیان ما مؤثر باشد و کلمات و لحن ما و همچنین زمان و مکانی که ما برای گفت‌وگو انتخاب می‌کنیم بسیار اهمیت بیشتری دارند.

چرا باید به فکر تقویت فن بیان خودمان باشیم؟

همان‌طور که در ابتدا گفتیم رابطه‌های ما مبتنی بر گفت‌وگو و کلام و بیان است. پس بسیار ضروری است که در نحوه بیان و گفت‌و‌گو ماهر باشیم. خیلی اوقات فن بیان در زندگی شخصی و در رابطه با فرزند و همسر و خانواده به ما کمک می‌کند چرا که ارتباط با هر کدام از این افراد نیازمند انتخاب کلمات و زمان و مکان و لحن درست است.تک کارت
از طرف دیگر نیز ما خیلی اوقات در روابط شغلی و حرفه خود نیازمند مهارت در بیان هستیم. برای مثال فن بیان برای یک معلم یا یک مدرس مهارتی بسیار کاربردی است و هر مدرسی و معلمی برای آموزش بهتر به فن بیان نیاز دارید. البته که این مورد فقط محدود به معلمین و مدرسین نمی‌شود و شغل‌های زیادی از جمله فروشندگی را نیز در بر می‌گیرد.

در پست های بعدی با روش های تقویت فن بیان بیشتر آشنا خواهیم شد.

۵/۵ - (۶ امتیاز)

1 نظر در “فن بیان چیست؟

 1. faradiir گفت:

  ممنون از پست خوبتون
  از سایت ما هم دیدن کنید
  http://www.سایت حذف شد لطفا تبلیغ نکنید.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *