وایرال

هر سین هفت سین نماد چیست؟

هر سین هفت سین نماد چیست

عید نوروز نمادی است از آشتی انسان و طبیعت و جهان و زندگی انسان به موازات زندگی طبیعت و در کلیه رسم و رسوم عید نوروز انسان از طبیعت استفاده می کند و رسوم بسیار زیبایی برای آشتی با طبیعت دارد و قبل از آشتی با طبیعت پلیدی ها را در چهارشنبه سوری و زشتی ها را از خود دور می کند و پس از آشتی با طبیعت به سراغ آشتی با انسان ها می رود و دید و بازدید و رسوم انسانی. در زمان آشتی با طبیعت ما هفت سین از طبیعت را در سفره ای قرار می دهیم و به دور آن می نشینیم برای آغاز سال جدید، با تک کارت همراه باشید تا تمام زیبایی های عید نوروز را در پست های بخش وایرال مشاهده کنید.

فهرست مطالب

هفت سین عید نوروز هر کدام نمادی است از چیزهایی که در فرهنگ ما و طبق رسم و رسوم قدیمی برای سال جدید آماده شدند. عده ای این رسم و رسومات را خرافات می نامند و جالب اینجاست که خودشان رسم و رسوم های به مراتب خرافاتی تری را اجرا می کنند! تو پست های قبلی به عید نوروز و رسم و رسوم های آن اشاره کردیم و همینطور در مورد سفره ی هفت سین یه توضیح کامل دادیم و به شما قول دادیم که در مورد هر سین آن به طور کامل توضیح دهیم و در این پست قصد داریم به قولمان در سایت تک کارت وفا کنیم. 
در سفره‌ی سفید رنگ هفت‌سین که نماد گستردگی جهان، پاکی و سفید بختی است و معمولا آن را روی فرش پهن می‌کنند، هفت سینی گذاشته و در هر یک اقلامی قرار می‌دهند که با حرف (سین) شروع شده و هر یک نماد مفهومی است که ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد.
 

عدد هفت نشانه ی چیست؟

عدد ۷ عدد نامیرایی، جاودانگی و کمال است و برای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین ایرانیان در اقوام مختلف و گاه بر حسب موجودی اقلام در منزل، سین‌های دیگری نیز در سفره استفاده می‌کنند که می‌توان به سماق که نشان برکت آشپزخانه و پخت و پز است یا سپند (اسفند) که نمادی برای پیشگیری از چشم زخم است اشاره نمود.

سنجد نماد چیست؟

سنجد گونه‌ای از سردهٔ سنجد و بومی آسیای غربی و مرکزی، افغانستان، از جنوب روسیه و قزاقستان تا ترکیه و ایران است. در حال حاضر به‌طور گسترده‌ای در آمریکای شمالی نیز به عنوان گونه معرفی شده تثبیت شده‌ است. سنجد یکی از مواد هفت‌گانه سفره هفت‌سین ایرانی‌هاست.
خوب است که بدانیم این سین هفت سین دارای خواص بسیاری می باشد. از جمله خواص سنجد می توان به این موارد اشاره کرد: “سنجد” برای ترمیم شکستگی، ترک استخوان و پوکی استخوان بی‌نظیر است؛ پودر هسته سنجد، غضروف‌ساز بوده و برای ترمیم مفاصل و کمردرد می‌توان آنرا با شیر میل کرد.
سنجد سین اول، نماد فرزانگی و زایش، در روایات می خوانیم نخستین خلقت خداوند عقل بوده است. از طرفی در طب قدیم و جدید سنجد به عنوان تقویت عقل و حافظه شناخته شده است.
پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن قبل از همه سین ها توسط دختران نابالغ که نماد زایش و باروری هستند بر سفره هفت سین می نشیند.تک کارت

سیب نماد چیست؟

سیب سین دوم سفره هفت سین است که ، سیب در سفره هفت سین نماد سلامتی و زیبایی، عشق است و سیبی که سر سفره هفت سین می گذارند، نشان از دوری از گزند و آسیب دارد.
رسم است که سیب سفره هفت سین را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند؛ به این دلیل که همیشه بزرگترهای یک خانواده نگران سلامتی اعضای خانواده شان هستند.تک کارت
شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده‌ ایم
هر کدام از اقلام سفره هفت سین به خاطر خواص و معنی خاص خودشان توسط گذشتگان ما انتخاب شده است که یک تاریخچه و فلسفه جدا دارد.
سیب میوه‌ی سلامتی است و مشهور به میوه‌ی بهشتی است، در احادیث ما آمده است “خوردن سیب شما را از پزشک بی‌ نیاز می‌کند”. این موضوع در ادبیات جهانی هم جایگاه مناسبی دارد.
 

سبزه نماد چیست؟

سَبزه گیاهی است که در آن برخی از حبوبات را رویانده‌اند و از نشانه‌های نوروز و اجزای سفره هفت‌سین است. سبزه از جوانه گندم، جو و عدس رویانده می‌شود.
ایرانیان معتقدند که وجود سبزه در سفره هفت‌سین، شادابی و خرمی را در طول سال به همراه دارد.
مرسوم است که سبزه را تا روز سیزدهم نوروز که سیزده‌ به‌ در خوانده می‌شود نگاه داشته و همراه با آن بدی‌ها و کدورت‌ها را دور بریزند.
همچنین برخی معتقدند که گره زدن سبزه در روز سیزده‌ به‌ در سبب باز شدن بخت جوانان دم بخت می‌شود
سبزه سومین سین هفت سین می‌باشد و اکثر مردم سبزه را نماد شادابى و سرسبزی و نشانگر زندگى بشر و پیوند انسان با طبیعت می‌دانند.

سمنو نماد چیست؟

سمنو سین چهارم سفره هفت سین است و سمبل قدرت است. سمنو مظهر صبر و مقاومت و عضو عدالت و قدرت است. بشر همواره در آرزوی توانمندی بوده است.
سمنو غذایی مقوی است که از آرد و گندم تهیه می شود، به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشار از ویتامین E و مواد مغذی است و سمنو به عنوان نماینده ای از جهان قدرت بر سفره هفت سین می رود.
سمنو را از آن جهت که قدرت توان افزایی در تن آدمی دارد نماد “قدرت” دانسته اند از طرف دیگر چون طبخ آن دشوار است و برای تهیه ی آن باید از کمک دوستان و همسایگان استفاده نمود، از این دریچه سمنو نماد توجه به دیگران و همکاری و همبستگی تلقی شده است.
در گذشته های دور دو غذای شیرین برای پیشکش تهیه می کردند یکی غذای شل (سمنو) و دیگری غذای سفت (حلوا) امروز هم که سوهان همان سمنوی سفت شده است برای سوغاتی استفاده می‌شود.
 

سیر نماد چیست؟

پنجمین سین سفره هفت سین سیر است. سیر به نشانه رعایت حدود و مرزهاست. به سفره هفت سین راه یافته تا پای را از گلیم خویش بیرون ننهیم. سیر نماد مناعت طبع است یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد.تک کارت
نسان قانع از نفس کریحش برتر از انسان قانع به دارندگی ثروت است پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می نهیم تا انسانی عاقل، سالم، شاداب، قوی و قانع باشیم. سیر چشمی و چشم سیری از بزرگ ترین صفات انسان برتر است.
سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است. اما درآئین زرتشتی سیر و سرکه در سفره هفت سین نماد گندزدایی و دوری از آلودگی است.

سرکه نماد چیست؟

سرکه نماد پذیرش ناملایمات و نماد رضا و تسلیم است. واقف بر این نکته هستیم که زندگی پیوسته توام با رنج و مشقت و زحمت است و هیچ انسان متعهد و با مسئولیتی نیست که بدون دغدغه بتواند به زندگی ادامه دهد.
خداوند، زمین و آسمان و انسان را آسوده و بی غم نیافرید و در هر مشقتی که می رسد ، حکمتی نهفته است و سرکه گویای تسلیم در برابر حکمت خداوند بزرگ و حکیم است
 

سماق یا سکه نماد چیست؟

سماق ماد چاشنی و محرک شادی در زندگی به شمار می رود. اما به غیر از سماق در سفره هفت سین، خوان نوروزی اجزای دیگری هم داشته است، در این میان تخم مرغ نماد زایش و آفرینش است و نشانه ای از نطفه و نژاد.تک کارت
همانطور که گفتیم سماق سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره می‌باشد. یکی از دلایلی که سماق را بر سر سفره هفت سین استفاده می‌کنند خواص و کاربرد آن است.
در هفت سین مدرن به جای سماق از سکه استفاده می کنند. سکه جزو هفت‌ سین محسوب نمی‌شود اما بشر بعد از ضرب سکه آن را روی سفره برد تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.
۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *