تکنولوژی, وایرال

شارژ تلفن همراه با بدن انسان

شارژ تلفن همراه با بدن انسان

مارتین کوپرِ ۹۴ ساله که به پدر تلفن همراه معروف است، می‌ گوید گوشی ‌های هوشمند در آینده به‌جای باتری‌های مرسوم به انرژی بدن انسان وابسته خواهند بود.
مردی که ۵۰ سال پیش تلفن‌ های همراه را اختراع کرد، در آن زمان تنها یک نگرانی داشت. او تمام تلاشش را کرده بود تا دستگاهی به اندازه‌ ی آجر بسازد که برقراری ارتباط را از راه دور امکان‌ پذیر کند.
مارتین کوپر این روزها همچون بسیاری دیگر از مردم نگرانی ‌های بیشتری درباره‌ی اثرگذاری گوشی‌ بر جامعه دارد؛ از نابودی حریم خصوصی و خطر اعتیاد به اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی تا انتشار سریع محتواهای آسیب ‌زننده خصوصا در میان کودکان.

کوپر در مصاحبه ‌ی جدیدی با نشریه‌ ی آسوشیتد پرس که در وبسایت تک کارت منتشر شده می‌گوید: «منفی‌ ترین دیدگاهم این است که ما دیگر هیچ حریم خصوصی‌ای نداریم چون همه‌ی اطلاعات‌مان در جایی ذخیره می‌شود و توسط افرادی که تمایل شدیدی به بررسی آن‌ها دارند، قابل دسترس است.»
مخترع ۹۴ ساله‌ ی تلفن‌ های همراه می ‌گوید از میزان پیشرفت طراحی و قابلیت ‌های گوشی موبایل در دهه‌ های اخیر متعجب شده است. او می ‌گوید هنوز به بهترین روزهای صنعت فناوری در حوزه‌ هایی مثل آموزش و مراقبت‌ های بهداشتی نرسیده‌ ایم. کوپر آینده ‌ای را تصور می‌ کند که در آن می ‌توان گوشی ‌ها ی همراه را از طریق بدن انسان شارژ کرد.

کوپر در سال ۱۹۷۳ میلادی اولین تماس عمومی ‌اش را از طریق یک تلفن قابل‌ حمل دستی در یکی از خیابان‌ های شهر نیویورک برقرار کرد. این تماس از طریق دستگاهی آزمایشی برقرار شد که شرکت موتورولا تنها پنج ماه روی آن کار کرده بود. کوپر می ‌گوید: «تنها چیزی که نگرانش بودم این بود که آیا این دستگاه کار می ‌کند؟ در نهایت تلفن کار کرد.»تک کارت 
تماس نمادین کوپر در سال ۱۹۷۳ سرآغاز انقلاب گوشی‌های موبایل بود. کوپر با یادآوری آن روز مهم، جمله‌ی جالبی به زبان آورد: «هیچ‌ جوره نمی ‌دانستیم که آن، لحظه‌ ای تاریخی بود.» کوپر بخش زیادی از دهه‌ی بعدی را به عرضه ‌ی مدل تجاری تلفن همراهش اختصاص داد.

کوپر می‌ گوید با وجود هیجان ‌زده‌ بودنش، «دیوانه‌ی» طراحی گوشی ‌های هوشمند امروزی نیست؛ دستگاه‌ هایی که عملا محفظه‌ ای از پلاستیک، فلز و شیشه هستند. به گفته‌ ی کوپر، تلفن‌ های همراه در مرحله ‌ی بعدی تکامل ‌شان تغییرات زیادی به خود می ‌بینند تا «بتوان آن ‌ها را روی بدن توزیع کرد»، شاید به‌ع نوان حسگرها یی که «سلامتی بدن را به ‌طور مداوم پایش کنند.»تک کارت 
پدر تلفن همراه اعتقاد دارد که یک روز می‌توان باتری گوشی‌ ها را با انرژی بدن جایگزین کرد. او افزون‌ بر رؤیا پردازی درباره‌ ی آینده، به نگرانی‌ هایی که با محوریت حریم خصوصی مطرح می ‌شود اشاره کرد. کوپر می ‌گوید مشکلات حریم خصوصی گوشی‌ های هوشمند در نهایت حل می ‌شود، «اما نه به سادگی.» پدر تلفن همراه می ‌گوید باید استفاده ‌ی کودکان از گوشی‌ های هوشمند محدودتر شود.
مارتین کوپر می‌ گوید این روزها از گوشی‌ هوشمندش برای کارهایی مثل بررسی ایمیل و جست‌ و ‌جو در فضای آنلاین استفاده می‌کند: «اما هنوز چیزهای زیادی هستند که آن‌ ها را یاد نگرفته ‌ام. من هنوز نمی ‌دانم تیک تاک چیست.»

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *