وایرال

کمترین نرخ تورم در جهان

کمترین نرخ تورم در جهان مطعلق به کدام کشورهاست

این روزها تورم دیگر از کنترل خارج شده و ایران در میان کشورهای با بالاترین نرخ تورم در جهان قرار دارد. البته صحبت در مورد اقتصاد و تورم در ایران بسیار شده و به نظر می رسد با بالا رفتن بی سابقه نرخ دلار در بازار شاهد افزایش تورم در سال ۱۴۰۲ نیز باشیم. اما در اینجا می خواهیم در مورد آن روی سکه تورم در جهان بگوییم و آن اینکه کدام کشورهای جهان کمترین نرخ تورم را دارند. با آغاز حمله روسیه به اوکراین در اکتبر سال گذشته، نرخ تورم در اروپا به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی رو به افزایش گذاشت اما در شش ماهه دوم سال اول حمله روسیه به اوکراین این افزایش قیمت مهار شد و به دنبال آن تورم نیز کاهش یافت.با تک کارت همراه باشید تا بیشتر در مورد کشورهای موفق در کاهش تورم در سال ۲۰۲۲ آشنا بشویم

رشد با سرعت کم، هزینه کمتر واردات و سیاست های تبادل مالی خارجی از عواملی هستند که تورم را در کنترل دولت ها نگه می دارد. در حال حاضر، در ماه ژانویه، نرخ تورم در منطقه اروپا به طور متوسط ۸.۵ درصد بوده است. اگر چه نرخ تورم در اروپا از کمترین نرخ تورم ها در جهان به شمار می آید اما کمترین نرخ تورم در جهان، در کمال ناباوری، مربوط به کشورهای آسیایی است؛ از جمله ماکائو، چین، هنگ کنگ و تایوان که همگی نسبتاً کشورهای تحت حاکمیت چین هستند. در سال گذشته میلادی، چینی ها با کاهش فشار تورمی توانستند ۲.۲ تریلیون دلار در بانک ها سپرده گذاری کنند.

البته دلیل پایین بودن تورم در این نقاط، دلایلی دیگری نیز دارد که شامل تاثیرپذیری کمتر در زمینه افزایش قیمت کالاهای خوراکی، تورم خدمات و مشکلات در زنجیره تامین بود، مشکلی که در آمریکای شمالی و اروپا در یک سال گذشته دیده می شد. اما بعد از باز شدن درهای چین به روی جهان به دنبال سیاست های سختگیرانه در دوران شیوع کرونا، اکنون شاهد افزایش تورم در این کشور هستیم. قیمت مواد غذایی در چین در ماه دسامبر با ۴.۸ درصد مواجه شده و قیمت اجاره هتل ها نیز رو به افزایش است.تک کارت. اما کدام کشور پایین ترین نرخ تورم را در جهان دارد؟

در عرصه بین المللی، سودان جنوبی یک کشور جدا افتاده از اقتصاد و سیستم مالی جهانی است. بی ثباتی سیاسی و خشونت باعث کاهش رشد اقتصادی و تورم در این کشور شده که تورم آن در دسامبر گذشته به منفی ۱۱.۶ درصد رسیده است. به دنبال بحران فزاینده انسانی، این کشور پایین ترین نرخ تورم جهان را دارد. کشور عمان نیز با نرخ ۲.۱ درصد از پایین ترین نرخ های تورم در جهان به شمار می آید. یکی از دلایل پایین بودن نرخ تورم در این کشور تولید کننده نفت این است که این کشور نرخ برابری ریال عمانی در برابر دلار را ثابت نگه می دارد. در این کشور، در دهه اخیر، نرخ تورم همواره پایین بوده است.

مناطق با کمترین نرخ تورم در جهان

در اروپا، سوییس با ۲.۸ درصد پایین ترین نرخ تورم را دارد که یک سوم نرخ تورم در منطقه اروپاست. پول ملی قدرتمند سوییس باعث شده اقتصاد این کشور از فشارهای تورمی و بالا رفتن قیمت کالاهای وارداتی در امان باشد. در این میان، هزینه تولید در سوییس افزایش یافته و کمی بالاتر از نرخ تورم است، عددی که در اواسط سال ۲۰۲۲ به ۴.۱ درصد رسیده است. سال گذشته، بانک مرکزی سوییس نرخ بهره را برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ افزایش داده و از منفی ۰.۷۵ درصد به منفی ۰.۲۵ درصد رساند، بعد از اینکه یک دوره بیست ساله کاهش تورم در این کشور شروع شده بود.تک کارت
 
در آمریکای لاتین، پاناما کمترین نرخ تورم را دارد. دلاریزه کردن پول ملی پاناما به این کشور کمک کرده که فشار قیمت ها را کاهش دهد. در ماه جولای گذشته، دولت پاناما قیمت ۷۲ قلم کالا را تعیین کرد تا هزینه زندگی را بعد از سه هفته اعتراض به خاطر افزایش تورم و رسیدن آن به ۵.۲ درصد در طول سال ۲۰۲۲ کاهش دهد. با کمترین نرخ تورم در آسیا، ماکائو شاهد سقوط صنعت گردشگری در این کشور به دنبال سیاست های قرنطینه بوده است و اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۲ هم در زمینه تولید ناخالص داخلی و هم تورم با فروپاشی کامل مواجه بود. تولید ناخالص داخلی ماکائو در سال گذشته میلادی بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.
در منطقه خاورمیانه نیز عربستان سعودی دارای نرخ تورم ۳.۳ درصدی است. این عدد در بحرین ۳.۹ درصد، در عراق ۴.۲ درصد، در امارات ۶.۸ درصد، در اردن ۴.۴ درصد، و در اسراییل ۵.۳ درصد است. ایران و ترکیه در کنار افغانستان و پاکستان از کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا هستند که نرخ تورم بالایی دارند. نرخ تورم روسیه نیز در یک سال گذشته ۱۱.۹ درصد بوده است. اوکراین نیز یکی از بالاترین نرخ های تورم اروپا را به خود اختصاص داده است.تک کارت
 

آینده تورم بین المللی

بر اساس برآوردها، ۸۴ درصد از کشورهای جهان در سال جاری تورمی کمتر از سال پیش خواهند داشت. در سال ۲۰۲۴، تورم بین المللی همچنان بالاتر از تورم پیش از شیوع کرونا بوده و ۴.۱ درصد پیش بینی می شود.نیروهای متضاد باز شدن درهای چین به روی جهان و رشد اقتصادی جهانی پایین باعث می شود که فشارهای تورمی خنثی شوند.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

1 نظر در “کمترین نرخ تورم در جهان

  1. بتبتب گفت:

    خوشم میاد ایران همیشه پرچم داره همیشه آخریم و به جز تو اختلاس و ظلم به مردم هیچ جای دیگه اول نیستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *