تکنولوژی

سیستم عامل ملی موبایل در راه است

جایگزین سیستم عامل اندروید

وزیر ارتباطات اعلام کرد فعلاً سیستم ‌عامل گوشی ‌های بومی ایرانی اندروید خواهد بود، اما درباره آن بحث مفصل و برنامه دارند. تک کارت
«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر به هدف تولید یک میلیون گوشی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار در ایران اشاره کرد و گفت:
«این کاری مشترک بین وزارت ارتباطات و وزارت صمت است و دراین ‌باره برنامه ‌ای تدوین کرده ‌ایم؛ امسال چند بازیگر جدید وارد حوزه تولید تلفن همراه خواهند شد. تولید تلفن همراه داخل جلوه دیگری خواهد داشت و بازیگران دیگری وارد این عرصه خواهند شد؛ همچنین فعالانی که از قبل بودند، با کمک وزارت صمت مورد حمایت قرار می‌ گیرند تا خطوط تولید شان تقویت شود. همچنین در منطقه ویژه اقتصادی پیام امکانات لازم ازجمله زمین، سوله، وام و تجهیزات را در اختیارشان قرارداده ‌ایم تا خطوط تولید را راه ‌اندازی کنند».
او در پاسخ به این سؤال که آیا این تلفن ‌های همراه دارای سیستم ‌عامل اندروید یا سیستم ‌عامل جدید ایرانی هستند، اظهار داشت فعلاً این گوشی‌ ها به سیستم ‌عامل اندروید مجهز خواهند بود: «ولی در این‌ باره از سوی شورای‌ عالی فضای مجازی تکلیف داریم که کار را دنبال کنیم».تک کارت
این درحالی است که وزارت ارتباطات از آذرماه سال گذشته فراخوانی را منتشر کرده و از تولیدکنندگان داخلی سیستم‌ عامل موبایل دعوت به عمل آورده است. همچنین در دولت دوازدهم و دوره پیشین وزارت ارتباطات نیز تولید نسخه بومی سیستم‌ عامل تلفن همراه پیگیری می ‌شد.
البته استفاده از سیستم‌ عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات در سایر تجهیزات به ‌غیر ‌از موبایل به امری الزامی تبدیل شده است. وزیر ارتباطات در این ‌باره به مصوبه سال گذشته هیئت وزیران اشاره کرد و گفت:
«طبق مصوبه سال گذشته دولت، وزارت صمت مکلف شده است روی تجهیزات دارای سیستم‌ عامل غیر از تلفن همراه، مانند لوازم خانگی و غیره سیستم‌ عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات را نصب کند. ما پیگیری می ‌کنیم سیستم‌ عامل امن و با تأیید یه بر وسایلِ غیر از تلفن همراه نصب شود؛ درباره سیستم ‌عامل گوشی هم بحث مفصل جداگانه وجود دارد و در این ‌باره برنامه داریم.»

۵/۵ - (۱ امتیاز)

1 نظر در “سیستم عامل ملی موبایل در راه است

  1. حمید گفت:

    اپ های بی کیفیت جایگزین اپ های بسیار عالی شد
    هزار و یک کسب و کار از بین رفت
    اما چه سود…
    نه به نفهمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *