سلامت

خواص درمانی هندوانه

خواص درمانی هندوانه

حدود ۹۰ درصد از هندوانه را آب تشکیل می‌دهد که برای تامین آب بدن در تابستان مفید است. همچنین با قندهای طبیعی خود می‌تواند افرادی را که میل شدید به شیرینی دارند را سیر کند.
هندوانه همچنین حاوی آنتی ‌اکسیدان است. این مواد می‌توانند به حذف مولکول‌های معروف به رادیکال ‌های آزاد یا گونه‌ های واکنش ‌گر بدن کمک کنند. بدن رادیکال‌ های آزاد (مواد شیمیایی مضر) را طی فرآیندهای طبیعی مانند متابولیسم (سوخت و ساز) تولید می‌کند.با تک کارت همراه باشید تا بیشتر در مورد هندوانه بدانید.

فهرست مطالب

آن‌ها همچنین می ‌توانند از طریق سیگار کشیدن، آلودگی هوا، استرس و سایر فشارهای محیطی نیز ایجاد شوند. اگر رادیکال‌ های آزاد بیش از حد در بدن باقی بمانند، استرس اکسیداتیو (عدم تعادل بین رادیکال ‌های آزاد و آنتی ‌اکسیدان‌ های بدن) می ‌تواند رخ دهد. این امر می‌تواند منجر به آسیب سلولی شود و طیف وسیعی از بیماری‌ ها مانند سرطان و بیماری قلبی را به وجود آورد. بدن می ‌تواند برخی از رادیکال‌ های آزاد را به طور طبیعی حذف کند، اما آنتی‌ اکسیدان‌ های غذایی از این فرآیند پشتیبانی می ‌کنند. در ادامه برخی از راه‌ هایی که آنتی‌ اکسیدان ‌ها و سایر مواد مغذی موجود در هندوانه به سلامت افراد کمک می‌کنند، آورده شده است.

مهم ترین خواص هندوانه

پیشگیری از آسم

برخی از کارشناسان بر این باورند که رادیکال ‌های آزاد در ایجاد آسم نقش دارند. وجود برخی آنتی ‌اکسیدان‌ ها در ریه ‌ها، از جمله ویتامین C، ممکن است خطر ابتلا به آسم را کاهش دهد. هنوز شواهدی مبنی براین که مصرف مکمل‌ های ویتامین C می ‌تواند به پیشگیری از آسم کمک کند، وجود ندارد اما یک رژیم‌ غذایی غنی از ویتامین C ممکن است تا حدی کمک ‌کننده باشد. یک فنجان هندوانه با وزن حدود ۱۵۴ گرم، حاوی ۱۲.۵ میلی گرم ویتامین C است که بین ۱۴ تا ۱۶ درصد از ویتامین C موردنیاز روزانه فرد را تامین می ‌کند.

کنترل فشار خون

در مطالعه ‌ای در سال ۲۰۱۲، محققان دریافتند که آب هندوانه فشار خون را در داخل و اطراف مچ پای افراد میانسال مبتلا به چاقی و فشار خون اولیه کاهش می ‌دهد. آن ‌ها بیان کردند که ال-سیترولین و ال-آرژنین (دو آنتی ‌اکسیدان موجود در هندوانه) عملکرد رگ‌ ها را بهبود می ‌بخشند، و لیکوپن (آنتی ‌اکسیدان دیگری در هندوانه) به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک می ‌کند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که این امر با کاهش التهاب مرتبط با افزایش HDL (کلسترول خوب) انجام می‌ شود.تک کارت
فیتو استرول‌ ها ترکیبات گیاهی هستند که ممکن است به کاهش LDL (کلسترول بد) کمک کنند. برخی از محققان توصیه می‌ کنند که روزانه ۲ گرم فیتواسترول مصرف کنید، که در واقع ۱۵۴ گرم هندوانه، ۰۸ میلی گرم فیتواسترول آن را فراهم می ‌کند. کاهش کلسترول LDL ممکن است به جلوگیری از فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی (CVD) کمک کند، اما تأثیر دقیق فیتواسترول‌ ها بر بیماری قلبی عروقی نا مشخص است.

سلامت قلب

بیماری قلبی یکی از دلایل مرگ در سراسر جهان است. عوامل مختلف در سبک زندگی مانند رژیم‌ غذایی، می ‌تواند با کاهش فشار خون و سطح کلسترول، خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. مواد مغذی بسیاری در هندوانه وجود دارد که برای سلامت قلب مفید است.
• بر اساس مطالعات انجام شده لیکوپن (آنتی ‌اکسیدان موجود در هندوانه) می ‌تواند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. همچنین می‌ تواند در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از سطوح بالای کلسترول کمک کننده باشد. با توجه به مطالعات انجام شده لیکوپن همچنین می ‌تواند سفتی و ضخامت دیواره‌ های شریانی خون را کاهش دهد.
• هندوانه حاوی ماده‌ ای به نام سیترولین است، این اسید آمینه می ‌تواند سطح اکسید نیتریک بدن را افزایش دهد. اکسید نیتریک به انبساط (گشاد شدن) رگ‌ های خونی کمک می‌ کند و همین نکته باعث کاهش فشار خون می‌ گردد.تک کارت
ویتامین‌ ها و مواد معدنی دیگر مانند ویتامین‌ های A، B6 ،C ، منیزیم و پتاسیم موجود در هندوانه نیز برای قلب مفید هستند.

پیشگیری از سرطان

موسسه ملی سرطان (NCI) بیان می ‌کند که رادیکال‌ های آزاد می ‌توانند در ایجاد برخی از انواع سرطان نقش داشته باشند. استرس اکسیداتیو که این رادیکال ‌های آزاد را ایجاد می ‌کنند، می ‌تواند منجر به آسیب سلول‌ های DNA شود. آنتی ‌اکسیدان ‌های موجود در هندوانه، مانند ویتامین C، می‌تواند با مبارزه با رادیکال ‌های آزاد به پیشگیری از سرطان کمک کند. برخی از مطالعات همچنین مصرف لیکوپن را با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط دانسته ‌اند.
کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست
هندوانه حاوی مقدار کمی فیبر و سرشار از آب است. این مواد مغذی با جلوگیری از یبوست و افزایش منظم حرکات روده به تقویت روده سالم کمک می‌ کنند.

تامین آب بدن

حدود ۹۰ درصد از هندوانه آب و الکترولیت‌ هایی مانند پتاسیم است، و همین امر هندوانه را به یک میان‌ وعده سالم در طول ماه‌ های گرم تابستان تبدیل کرده ‌است. می ‌توانید هندوانه را به صورت آب‌میوه، اسموتی، بستنی تهیه شده با تیکه‌ های منجمد شده آن و یا به صورت تازه استفاده کنید.تک کارت

کمک به مغز و سیستم عصبی

کولین یکی دیگر از آنتی ‌اکسیدان‌ هایی است که در هندوانه وجود دارد. این آنتی ‌اکسیدان به عملکرد ها و فعالیت‌ های زیر کمک می ‌کند:
• حرکت ماهیچه ‌ای
• یادگیری و حافظه
• حفظ ساختار غشای سلولی
• انتقال واکنش ‌های عصبی
• رشد اولیه مغز
نظریه‌ ای نشان می ‌دهد که کولین ممکن است به کاهش پیشرفت زوال عقل در بیماری آلزایمر کمک کند، اما شواهد کافی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

کاهش درد عضلانی

هندوانه و آب هندوانه ممکن است درد عضلانی را کاهش داده و زمان بهبودی پس از ورزش را در ورزشکاران بهبود بخشد. در مطالعه ‌ای در سال ۲۰۱۷، ورزشکاران ۲ ساعت قبل از دویدن در مسابقه نیمه ماراتن، نیم لیتر شبه دارو یا آب هندوانه با ال سیترولین نوشیدند. کسانی که نوشیدنی هندوانه مصرف کردند ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از مسابقه درد عضلانی کمتری داشتند. مشخص نیست که آیا مصرف آب هندوانه بدون ال سیترولین افزوده می ‌تواند همین اثر را داشته باشد یا خیر.تک کارت

سلامت پوست

هندوانه حاوی ویتامین C است که بدن برای تولید کلاژن به آن نیاز دارد. کلاژن برای ساختار سلولی و عملکرد سیستم‌ ایمنی ضروری است. ویتامین C همچنین باعث بهبود زخم می ‌شود. مطالعات نشان می‌ دهد که ویتامین C ممکن است به سلامت پوست، از جمله کاهش خطر آسیب‌ های ناشی از افزایش سن کمک کند.

کاهش علائم سندرم متابولیک

در سال ۲۰۱۹، محققان یافته‌ هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد، هندوانه ویژگی‌ های سندرم متابولیک از جمله چاقی و بیماری‌ های قلبی عروقی را بهبود می ‌بخشد. در این مطالعه، ۳۳ فرد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی به مدت ۴ هفته هر روز ۲ فنجان هندوانه یا کلوچه کم چرب مصرف کردند. افرادی که هندوانه خوردند گزارش دادند که نسبت به کسانی که کلوچه خورده بودند کمتر گرسنه بودند و برای مدت طولانی‌ تری احساس سیری می ‌کردند. علاوه براین، پس از ۴ هفته، کسانی که هندوانه خورده بودند علائم زیر را داشتند:
• افزایش سطح آنتی ‌اکسیدان در خون آن‌ ها
• کاهش وزن و شاخص توده بدنی (BMI) کمتر
• کاهش فشار خون سیستولیک
• افزایش نسبت دور کمر به باسن
آن‌ هایی که کلوچه ‌ها را خوردند نسبت به گروهی که هندوانه خوردند سطح استرس اکسیداتیو بالاتری داشتند و فشار خون و چربی بدن آن‌ ها نیز افزایش یافته بود. نتایج نشان می ‌دهد که هندوانه ممکن است یک میان ‌وعده خوب برای افراد مبتلا به چاقی و سندرم متابولیک باشد.

ادرار آور

برخی از افراد برای کمک به دفع آب و نمک اضافی از داروهای ادرارآور استفاده می‌ کنند. ادرار آور بودن هندوانه می ‌تواند برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، فشار خون بالا مفید باشد. مطالعه ‌ای روی موش ‌ها در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسید که اثر ادرارآور هندوانه ممکن است به اندازه فوروزماید، که یک ادرار آور شناخته شده است، موثر باشد.
این امر می‌ تواند آن را به یک گزینه طبیعی برای افرادی که مایعات اضافی دارند تبدیل کند. البته هرگز بدون مشورت با پزشک خود مصرف داروهای مدر( ادرار آور) تجویزی را قطع نکنید.تک کارت

مفید برای زنان باردار

هندوانه سوزش سردل (بیماری رایج در دوران بارداری) را تسکین می ‌دهد و به کاهش تهوع صبحگاهی نیز کمک می‌ کند. مواد معدنی موجود در این میوه می ‌تواند به پیشگیری از گرفتگی‌ عضلات در سه ماهه سوم بارداری کمک کند.

کمک به کاهش وزن

یکی از بهترین فواید هندوانه برای سلامتی این است که به کاهش وزن سالم نیز کمک می ‌کند. بله، هندوانه با توجه به آب فراوانی که دارد، می‌ تواند شما را با کالری کمتری سیر کند. همچنین مشخص شده‌ است که آب باعث افزایش متابولیسم، دفع سموم و چربی‌ ها و در نهایت موجب کاهش وزن می ‌شود. یک تکه هندوانه فاقد کلسترول بوده و فقط حدود ۸۶ کالری و کمتر از ۱ گرم چربی دارد. همچنین ۲۲ گرم کربوهیدرات و ۵ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین می‌ کند. به‌ همین ‌علت هندوانه یک ماده‌ غذایی عالی برای چربی سوزی و کاهش وزن است.

کمک به سلامت کلیه

اگرچه هندوانه می ‌تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما درصد پتاسیم آن در مقایسه با سایر غذاها کمتر است. به‌ همین دلیل است که می‌ تواند برای افرادی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می‌ برند (افرادی که باید از میوه‌ های کم پتاسیم استفاده کنند) مفید باشد. با این حال، در برخی از افرادی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می ‌برند، کلیه ‌ها ممکن است نتوانند پتاسیم اضافی را از خون خارج کنند. این امر می ‌تواند باعث افزایش سطح پتاسیم در خون شده و منجر به عوارض زیادی شود.تک کارت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هندوانه، سرشار از ویتامین C است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می ‌شود. این میوه همچنین حاوی ویتامین B6 است که به سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی و تشکیل گلبول ‌های قرمز خون کمک می ‌کند. همچنین این میوه دارای ویتامین A است که با تنظیم سیستم ایمنی بدن، از آن در برابر عفونت محافظت می ‌کند.

کمک به درمان دیابت

ارتباط هندوانه و دیابت چیست؟ اگرچه هندوانه شاخص گلایسمی بالایی (سرعت افزایش قند خون پس از مصرف ماده غذایی خاص) دارد، اما بار گلایسمی (مقداری که یک غذای خاص سطح گلوکز خون فرد را افزایش می ‌دهد) آن پایین تر است و از این رو برای بیماران دیابتی مناسب است. مطالعه ‌ای در نیجریه نشان می ‌دهد که هندوانه دارای خواص ضد دیابتی است. مطالعه دیگری اثرات مفید آب هندوانه را نشان داد که باعث افزایش توده بافت چربی قهوه ‌ای و کاهش توده چربی سفید اضافی می‌ شود که در نهایت به درمان دیابت کمک می ‌کند. با این حال، توصیه‌ های پزشک خود را در این زمینه رعایت کنید، زیرا برخی مطالعات خلاف این را بیان کرده‌ اند.تک کارت

نحوه انتخاب هندوانه

• باید به دنبال هندوانه ‌ای سفت و یکدست و صاف باشید که بدون بریدگی، کبودی یا فرورفتگی باشد. هر گونه توده یا برآمدگی نامنظم به این معنی است که میوه مقدار کافی نور خورشید یا آب دریافت نکرده‌ است.
• هندوانه را بلند کنید. میوه باید نسبت به اندازه ‌اش سنگین باشد، زیرا به معنی پر آب بودن و در نتیجه رسیده ‌بودن آن است.
• می ‌توانید هندوانه را با هندوانه دیگری با همان اندازه مقایسه کنید. باید یه دنبال هندوانه‌ ای باشید که سنگین ‌تر است.
• هندوانه باید یک لکه زرد رنگ داشته باشد. این لکه، محل تماس هندوانه با زمین است که به آن لکه زمین می ‌گویند. باید دقت کنید که رنگ آن باید زرد تیره بوده تا نشان از رسیدن کامل میوه باشد. اگر هندوانه لکه سفید داشت یا اصلا لکه ‌ای نداشت، بدانید که خوب رشد نکرده و زود برداشت شده ‌است. این لکه را می ‌توانید در قسمت زیرین هندوانه ببینید.تک کارت
• هندوانه ‌ای رسیده و کامل است که رنگ سبزی دارد و تیره به نظر می ‌رسد. اگر هندوانه براق است آن را کنار بگذارید. در صورتی که هندوانه از پیش برش داده شده خریداری می ‌کنید، تکه ‌های قرمز روشن به همراه دانه‌ های سیاه یا قهوه‌ای تیره انتخاب کنید. از قطعاتی که دارای رگه ‌های سفید هستند یا دانه ‌های سفید زیادی دارند اجتناب کنید.

نحوه نگهداری هندوانه

یک هندوانه کامل و برش نخورده را می‌ توان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد. برای جلوگیری از خرابی، میوه را با دقت جابجا و حمل کنید. همچنین، میوه را در دمای زیر ۴ درجه سانتیگراد نگهداری نکنید، زیرا این کار می‌ تواند باعث سرما زدگی میوه شود. می ‌توانید هندوانه را طبق معمول برش دهید. به سادگی تیغه چاقو را از کناره‌ های میوه پایین بکشید. این کار باعث می ‌شود پوست از گوشت میوه جدا شود. هندوانه را به صورت صفحه‌ های گرد برش دهید و سپس این دایره‌ ها را به مکعب‌ های ۱ اینچی برش دهید. اگر بلافاصله آن را مصرف نمی ‌کنید، می‌ توانید هندوانه برش خورده را در ظرف درب دار قرار دهید و حداکثر ۳ تا ۴ روز در یخچال قرار دهید.تک کارت

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *