تکنولوژی

هوش مصنوعی You.com

هوش مصنوعی You.com

جستجو گر you.com به مانند تمام موتورهای جستجوگر اطلاعات خود را از سطح اینترنت جمع می کند با این تفاوت که به هوش مصنوعی مجهز شده و می تواند پاسخگوی سوالات شما باشد به مانند ChatGPT اما تفاوت این هوش مصنوعی با ChatGPT در این است که اطلاعات بسیار به روزتری دارد و برخلاف ChatGPT می تواند پاسخ سوالات را تا چند روز اخیر هم به شما بگوید مثلا در این You.com می توانید تمام سوالات در مورد جام جهانی را نیز بپرسید اما در سایر هوش مصنوعی ها این امکان با خطاهای زیادی همراه است که مثلا ChatGPT نام برنده یا محل برگزاری را به اشتباه می گوید.

فهرست مطالب

این روزها صنعت هوش مصنوعی از مراحل مقدماتی عبور کرده و در حال رسیدن به مراحل حذفی است و با قدرت گرفتن هوش مصنوعی های جدید رقبای قبلی تک به تک حذف می شوند و در حال رسیدن به مراحلی است هیجان انگیز چرا که برای حذف هر رقیب باید قابلیت جدید به هوش مصنوعی خود اضافه کنید تا بتوانید طرفداران بیشتری را جذب کنید.تک کارت

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی همانطور که از اسمش پیداست نوعی برنامه است که می تواند داخل خود محلی برای یادگیری و تفکر داشته باشد یعنی با مطالعه یا دیدن یا آموزش داده شدن برای پرتاب یک توپ بتواند آن حرکت را یاد بگیرد و توپ را پرتاب کند و بعد از آن به بقیه نیز آموزش بدهد. البته هوش مصنوعی های ساخته شده تا کنون هنوز اول راه هستند و تا رسیدن به اوج فاصله دارند و همین رسیدن به اوج است که دانشمندان را نگران کرده و دنبال قوانینی برای محدود سازی هوش مصنوعی هستند.

چرا هوش مصنوعی را باید محدود کنیم؟

فرض کنید در آینده رباطی ساخته شود با هوش مصنوعی کاملا آزاد، از یک نفر خشونت را یاد بگیرد، از چندین نفر مبارزه را یاد بگیرد و از یک گروه ساخت اسلحه را یاد بگیرد و از چندین نفر علم را یاد بگیرد و از چندین نفر راه های ترمیم خود را یاد بگیرد و همینطور کار با سلاح را یاد بگیرد. عاقبت این ربات چه می شود؟ رباتی با خشونت با قابلیت مبارزه شروع به ساخت اسلحه می کند و از آن استفاده می کند و سلاح های جدید میسازد و اگر یاد بگیرد امثال خودش را نیز میسازد و این می شود رباتی جنگنده با هوش مصنوعی که دائم تولید مثل می کند و گروه خود را بزرگ می کند و جنگ راه می اندازد و …. این هنوز بخشی از ترس بشر از آینده ی هوش مصنوعی و ربات ها با دست باز است و مثالی ساده بود به خاطر همین دانشمندان اصرار دارند این فناوری محدود باشد و قوانینی در جهان وضع شده که اجازه ندهد ربات و هوش مصنوعی از یکسری کارها فراتر بروند.تک کارت

You.com چیست؟

هوش مصنوعی YouChat می‌گوید او یک مدل زبانی بزرگ است که با مجموعه متنوعی از منابع شامل متون آنلاین، کتاب‌ها و گفت‌وگوها آموزش داده شده. You.com سپس از این اطلاعات استفاده کرده تا بتواند متن‌هایی روان شبیه مکالمات انسانی بسازد و قادر باشد که پاسخ سؤالات کاربران را به شیوه‌ای مناسب دهد. این چت‌بات ظاهراً به‌صورت پیوسته در‌حال توسعه و بهبود است تا پاسخ‌های بهتری را به کاربران ارائه کند.
 

هوش مصنوعی YouChat چه امکاناتی دارد؟

برای استفاده از قابلیت‌ها و امکانات هوش مصنوعی YouChat، ابتدا باید وارد سایت You.com شوید و با زدن گزینه Sign Up در آن ثبت‌نام کنید. البته امکان استفاده از چت‌بات گفته‌شده، بدون ایجاد حساب کاربری هم وجود دارد؛ اما با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود و بهتر است از ابتدا به سراغ ایجاد یک اکانت بروید تا تجربه بهتری داشته باشید. برای ثبت‌نام می‌توانید از ایمیل خود استفاده کنید یا با اکانت گوگل و اپل به عنوان جایگزین، وارد شوید.

بعد از ثبت‌نام در این سرویس، می‌توانید از امکانات هوش مصنوعی YouChat بهره‌مند شوید. به این منظور تنها کافی است تا در صفحه اصلی، عنوان گفته‌شده را از منوی بالای صفحه انتخاب کنید. در ادامه به صفحه چت با هوش مصنوعی منتقل خواهید شد که در آن می‌توانید سؤالات و دستورهای لازم را وارد کنید.تک کارت
اگرچه سایت You.com در قالب یک موتور جستجو فعالیت می‌کند؛ اما چت‌بات آن تنها محدود به ارائه امکانات حول جستجوهای کاربران نمی‌شود و می‌تواند دستورات پیچیده‌تر را هم به انجام برساند. برای مثال در تصویر پایین از آن سؤال کرده‌ایم که آیا می‌تواند یک ایمیل حرفه‌ای برای ما بنویسد. در ادامه چت‌بات نمونه یک ایمیل حرفه‌ای را نمایش می‌دهد. همچنین در ستون سمت راست صفحه، نتایج جستجوی مربوط به نگارش ایمیل حرفه‌ای نمایش داده می‌شود که از صفحات مختلف در اینترنت جمع‌آوری شده‌اند.

مانند اغلب سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، در صورتی که جزئیات بیشتری وارد کنید، نتیجه دقیق‌تری هم دریافت خواهید کرد. در تصویر پایین از هوش مصنوعی YouChat خواسته شده است تا یک ایمیل رسمی خطاب به یک همکار بنویسید تا در پایان هفته به جای کاربر، در سرکار حاضر شود. همان‌طور که واضح است، متن ایجاد‌شده از ساختار و لحن مناسبی برخوردار است و حتی یک دلیل هم برای درخواست مطرح شده، بیان می‌کند.تک کارت
 
در صورتی که نتیجه ارائه‌شده توسط چت‌بات برای شما کاربردی نیست، می‌توانید دوباره دستور خود را وارد کنید یا کمی تغییر در آن ایجاد نمایید تا یک نتیجه نسبتاً متفاوت در اختیار داشته باشید. همچنین در گوشه پایینی سمت راست هر پاسخ، چند آیکن دیده می‌شود که دوتای آن‌ها برای اعلام رضایت یا نارضایتی از نتیجه است. اعلام نظر درباره پاسخ‌ها از سوی کاربران، می‌تواند عملکرد چت‌بات را در بلند مدت بهبود ببخشد.
آیکن دیگر در محل گفته‌شده، برای دریافت لینک گفت‌وگو است که در پنل سمت چپ هم تحت عنوان Share به چشم می‌خورد. کاربران می‌توانند با زدن این آیکن، لینک مربوط به دستور و پاسخ ارائه‌شده را دریافت کنند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. در صورتی که شخص دیگری، این لینک را در مرورگر خود باز کند، می‌تواند متن کامل گفت‌وگوی صورت گرفته میان کاربر و هوش مصنوعی را مشاهده نماید. شایان ذکر است که برای نمایش متن گفت‌وگو از طریق لینک، نیازی به ساخت حساب کاربری وجود ندارد و بدون اکانت هم می‌توان به آن دسترسی داشت.
 

سرویس You Chat

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، یکی از جنبه‌های مثبت هوش مصنوعی You Chat در مقایسه با سرویس‌های مشابه مثل ChatGPT، امکان دسترسی آن به شبکه و بهره‌مندی از داده‌های آنلاین است. به همین سبب، کاربران می‌توانند سؤالات بیشتری از این چت‌بات بپرسند و طیف کاربردهای آن، کمی گسترده‌تر است. در پایین، از بات پرسیده شده است که درباره سایت تک کارت و نیشابور به ما اطلاعاتی دهد. در جواب حوزه فعالیت وب سایت، تعداد تقریبی بازدیدهای ماهانه آن در کنار برخی اطلاعات دیگر به‌درستی از دیگر منابع جمع‌آوری شده و در اختیار کاربر قرار گرفته است.
برای ایجاد یک گفت‌وگوی جدید، می‌توانید روی گزینه New chat از پنل سمت چپ سایت، کلیک کنید. همچنین در این قسمت، گزینه دیگری تحت عنوان History قرار گرفته است که با انتخاب آن، قادر خواهید بود به تاریخچه‌ای از گفت‌وگوهای انجام‌شده با چت‌بات، دسترسی داشته باشید. در صفحه تاریخچه، می‌توان اولین پیام ارسال‌شده در گفت‌وگو همراه با تاریخ ارسال آخرین پیام را مشاهده کرد. کاربران می‌توانند اقدام به حذف، ویرایش یا به‌اشتراک‌گذاری گفت‌وگوهای قدیمی خود هم نمایند.
 

سرویس You image

موتور جستجوی You.com از هوش مصنوعی تنها برای ارائه امکانات تحت چت‌بات به کاربران خود استفاده نمی‌کند و قابلیت‌های مرتبط دیگری را هم در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. سرویس You Imagine یکی از همین ویژگی‌ها است که برای تبدیل متن به عکس کاربرد دارد. کاربران هنگام استفاده از آن، امکان انتخاب چندین مدل از جمله Stable Diffusion و Open Journey را دارند. قابلیت جداگانه‌ای هم برای بهبود رزولوشن تصاویر در نظر گرفته شده است که می‌تواند کیفیت عکس‌هایی با حداکثر حجم ۵۱۲ کیلوبایت را بهبود ببخشد.

سرویس Code Complete

سرویس Code Complete یکی دیگر از قابلیت‌های موتور جستجوی You .com است که امکان کامل کردن کدهای برنامه‌نویسی را دارد. البته نمی‌توان انتظار چندان زیادی از این ویژگی داشت و معمولاً در ادامه دادن کدهای پیچیده، دچار مشکل می‌شود؛ اما برای تکمیل کدهای ساده ولی طولانی، گزینه کاربردی به نظر می‌رسد.تک کارت

سرویس You Write

You Write ویژگی مبتنی بر هوش مصنوعی دیگری است که می‌تواند متون با اهداف و مخاطبین مختلف را ایجاد کند. این سرویس در مقایسه با چت‌بات اشاره‌شده در بالا، کمی پیشرفته است و کاربر امکان دسترسی به تنظیمات گوناگونی را در آن دارد. برای مثال، پیش از ایجاد متن می‌توان نوع آن را از میان گزینه‌هایی مثل ایمیل، مقاله، پست شبکه اجتماعی و… انتخاب نمود.

همچنین امکان مشخص کردن لحن از میان دوستانه، شوخ، خنثی، حرفه‌ای و ترغیب‌کننده هم وجود دارد. گزینه‌ای اختیاری هم برای بیان نوع مخاطب در نظر گرفته شده است. ناگفته نماند این قابلیت برخلاف موارد قبلی، به صورت پولی ارائه شده است و کاربران برای دسترسی به آن باید اقدام به خرید حساب پرمیوم نمایند.
موتور جستجوی You.com و هوش مصنوعی YouChat در قالب افزونه اختصاصی برای مرورگرهای مبتنی بر هسته کرومیوم مثل گوگل کروم و مایکروسافت اج هم در دسترس قرار دارند و علاقه‌مندان می‌توانند اقدام به نصب رایگان افزونه آن، روی مرورگر دستگاه خود نمایند.تک کارت

چت‌بات YouChat هم خطا دارد

با‌این‌حال، پاسخ‌های YouChat همیشه درست نیست. برای مثال، این چت‌بات در جزئیات پاسخ به این سؤال که کدام تیم قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شده است، محل و تاریخ برگزاری مسابقات را اشتباه اعلام می‌کند. ChatGPT هم در گذشته به‌خاطر انتشار اطلاعات نادرست مورد انتقاد قرار گرفته بود. هر دو برنامه اطلاعات خود را از سطح وب دریافت می‌کنند و بسیاری از این داده‌ها دارای خطا هستند.تک کارت
 
این چت‌ها بخشی از موج جدید دنیای فناوری به‌سمت استفاده از هوش مصنوعی در خلق آثار بصری و مکتوب‌اند. این محصولات به‌سرعت به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده‌اند، اما مشکلاتی را هم با خود به‌همراه داشته‌اند. هر دو مدل زبانی نمونه اولیه‌ای از آینده مدل‌های هوش مصنوعی هستند. با‌این‌حال، هم‌بنیان‌گذار You.com باور دارد که عرضه YouChat در این وب‌سایت می‌تواند نقطه تمایز آن‌ها با گوگل باشد؛ اگرچه گوگل هم به‌تازگی سرویس بارد را به موتور جستجوی خود اضافه کرده است.
۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *