پوست, زیبایی, سر و صورت

بوتاکس چیست؟

بوتاکس آقایان و بوتاکس بانوان

بوتاکس نوعی پروتئین تصفیه شده است که از سم کلستریدیوم بوتولینوم نوع A تولید می شود. تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ ترین روش‌ ها برای جوانسازی و رفع چین و چروک صورت است. تزریق بوتاکس کاملا موثر و بی خطر بوده و این ماده با کاهش چین و چروک پوستی و خطوط کم عمق موجب می شود تا شما پوستی شاداب و جوان داشته باشید. همچنین، می توان از تزریق بوتاکس به عنوان درمانی پیشگیرانه برای مقابله با روند پیری پوست استفاده کرد. همچنین می توان بوتاکس را با خیال راحت همراه با سایر روش‌ های زیبایی نظیر میکرودرم‌ ابریژن، ژل یا فیلرهای پوستی و جراحی جوانسازی پوست نیز استفاده کرد. تزریق بوتاکس راهی سریع و آسان برای جوانسازی پوست است و این امر به شما کمک می کند تا همانگونه که در باطن احساس رضایت دارید، نسبت به ظاهر و چهره خود نیز اعتماد به نفس کافی داشته باشید.

فهرست مطالب

فواید بوتاکس

زیبایی طبیعی چهره را افزایش می‌ دهد.

مهم‌ترین و بزرگترین مزیت تزریق بوتاکس این است که این روش راهی آسان برای افزایش زیبایی طبیعی چهره شماست. بوتاکس به عنوان یک جوان کننده و درمان ضد پیری استفاده می شود چرا که به صورت آسان و راحت موجب کاهش چین و چروک پوستی می شود.

روشی غیر تهاجمی و سریع است.

تزریق بوتاکس یک گزینه بسیار عالی برای زیبایی و جوانسازی پوست می باشد چرا که این روش کاملا غیر تهاجمی و سریع است. کل پروسه تزریق بوتاکس بویژه زمانی که توسط یک متخصص انجام شود تنها چند دقیقه طول می کشد. متخصص به کمک یک سوزن کوچک، بوتاکس را به نواحی خاصی از صورت تزریق می کند. از آنجایی که این روش کاملا غیر جراحی و غیر تهاجمی است، هیچگونه دوره نقاهتی نداشته و شما می توانید بلافاصله بعد از دریافت این تزریق به امورات روزمره خود برسید. تک کارت

نتایج تقریباً آنی و فوری دارد.

اکثریت افرادی که می خواهند ظاهر خود را سریعا بهبود ببخشند، تزریق بوتاکس را انتخاب می کنند چرا که این روش نتایج تقریباً آنی و فوری ارائه می دهد. تنها ۳ الی ۴ روز بعد از تزریق بوتاکس، نتایج آن را خواهید دید. پس از تزریق تنها شاید خونریزی خفیفی داشته باشید که نیازی به درمان یا مداخله پزشک ندارد. شما می توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به فعالیت روزمره خود بپردازید.

نوعی عمل زیبایی ارزان قیمت است.

تزریق بوتاکس بویژه زمانی که آن را با سایر روش‌ ها یا جراحی زیبایی پوست مقایسه می کنیم، نوعی عمل زیبایی ارزان قیمت است. تزریق بوتاکس همچنین آسان بوده و نیاز شما به درمان‌ های گران قیمت در آینده را از بین می برد. برای اطلاع بیشتر از هزینه تزریق بوتاکس می توانید در طول جلسه مشاوره این مورد را از پزشک خود بپرسید.

نتایج ماندگاری دارد.

عامل دیگری که بوتاکس را به گزینه‌ ای عالی برای درمان زیبایی بدل می کند، طولانی بودن ماندگاری نتایج تزریق آن است. همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، می توانید انتظار داشته باشید که نتایج کامل تزریق بوتاکس را در عرض ۱۰ روز پس از تزریق مشاهده کنید.

درمان با این روش کاملا تحت کنترل و قابل تنظیم است.

تزریق بوتاکس این قابلیت را دارد که کاملا تحت کنترل پزشک بوده و قابل تنظیم باشد. در طول جلسه مشاوره، شما با پزشک خود در مورد نواحی از صورتتان که می خواهید درمان کنید صحبت خواهید کرد. همچنین، می توانید تزریق بوتاکس را به تعداد دفعات دلخواه انجام دهید، یعنی می توانید تزریق بوتاکس را با بودجه ماهانه خود وفق دهید. با در میان گذاشتن اهداف نهایی خود با یک متخصص، دوره درمانی به شما توصیه خواهد شد که متناسب با نیازهای شما باشد.

قبل و بعد بوتاکس

بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

بوتاکس تنها بر روی چین و چروک‌ هایی که در اثر حرکت عضلات صورت ایجاد می شوند موثر است. به این چین و چروک‌ های پوستی، چین و چروک پویا گفته می شود. رایج‌ ترین چین و چروک‌ های پویایی که بوتاکس می تواند آنها را درمان کند، چین و چروک‌ های نواحی فوقانی صورت هستند که عبارتند از خط اخم، خطوط و چروک‌ های روی پیشانی و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم. این خطوط و چین و چروک پوستی در اثر لبخند زدن، اخم کردن، تنگ کردن چشم‌ ها برای با دقت دیدن و سایر حالات صورت ایجاد می شوند.

بوتاکس بر روی خطوط ریز و چین و چروک‌ هایی که ناشی از افتادگی پوست یا لاغر شدن صورت باشند تاثیر نخواهد داشت. به این چین و چروک‌ ها، چین و چروک ساکن گفته می شود که عمدتا در گونه، گردن و چانه پیدا می شوند. تزریق بوتاکس همچنین برای دیگر نواحی صورت از جمله چانه، شقیقه و گونه و نیز رفع خط خنده انجام‌ پذیر است. علاوه بر این، از بوتاکس برای بازسازی و حالت‌ دهی بهتر مو هم می‌ توان استفاده کرد.

اما بوتاکس می تواند به درمان برخی بیماری ها نیز کمک کند. مانند:

 • تعریق شدید زیر بغل (هایپرهیدروز) و عرق کف دست
 • دیستونیا، یک اختلال عصبی است که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود.
 • پلک زدنی که نمی توانید کنترل کنید (بلفارواسپاسم).
 • انحراف چشم که به جهات مختلف خیره می شوند (استرابیسم).
 • میگرن مزمن
 • مثانه بیش فعال
 • فلج بل یا فلج صورت

انواع بوتاکس

بوتاکس برندی است که از سم بوتولینوم نوع A برای درمان چین و چروک و سایر مشکلات حوزه پزشکی استفاده می‌کند اما دیگر انواع بوتاکس مانند دیسپورت، زئومین، ژوویدرم و مسپورت نیز وجود دارند که برای چین و چروک و سایر موارد زیبایی طراحی شده‌ اند. وجه تمایز اصلی آنها در ترکیبات آنهاست که این عامل بر دوز مصرفی و میزان پخش شدن محصول و سرعت مشاهده نتایج تاثیرگذار است. تک کارت

نکات پیش از اقدام به تزریق بوتاکس

اگر قصد تزریق بوتاکس دارید ابتدا باید دلیل نیازتان را مشخص کنید. حتما این تزریق را توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام دهید چرا که تزریق بوتاکس به دست افراد غیر متخصص ممکن است خطراتی در پی داشته باشد.

به طور کلی، بهتر است که تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام شود تا تمامی استانداردهای ایمنی و سلامتی رعایت شود. افراد دارای مجوز اعم از پزشک عمومی، دندانپزشک، دکتر داروساز یا پرستار می توانند طی ویزیت حضوری برای فرد بوتاکس تجویز کنند.

شخصی که بوتاکس تجویز می کند نیز مسئول این است که از تزریق بی خطر آن مطمئن شود. شاید گاها شخص تجویز کننده خود تزریق بوتاکس را انجام ندهد که در این صورت باید مطمئن شود که تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام گیرد.

انواع ژل بوتاکس

عملکرد و طرز تزریق بوتاکس و مراحل آن

بوتاکس نوعی نوروتوکسین یا زهر فلج کننده عصب است. این ماده سیستم عصبی را هدف قرار داده و فرآیند انتقال سیگنال‌ های عصبی که منجر به انقباضات عضلانی می شوند را مختل می کند. از این رو، بوتاکس موجب فلج موقت عضلات می شود. برای انقباض هر عضله، عصب یک پیام‌رسان شیمیایی به نام استیل کولین را در محل اتصال انتهای عصب به سلول‌های عضله آزاد میکنند. استیل کولین به گیرنده سلول‌های عضله متصل شده و باعث انقباض یا جمع شدن سلول‌ها میشود. تزریق بوتاکس مانع ترشح استیل کولین شده و از این طریق از انقباض عضلات جلوگیری می کند. از این رو، این سم بوتولینوم (بوتاکس) کمک می کند تا عضلات کمتر منقبض یا سفت شوند.

آمادگی قبل از تزریق بوتاکس

چنانچه طی ۴ ماه گذشته بوتاکس تزریق کرده باشید، باید این نکته را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مصرف هرگونه داروی شل کننده عضله، داروی خواب‌ آور یا ضد حساسیت نیز باید پزشک خود را مطلع کنید. چنانچه داورهای رقیق کننده خون نیز مصرف کنید ممکن است لازم باشد قبل از تزریق بوتاکس مصرف این نوع داروها را متوقف کنید تا احتمال خونریزی و کبودی پس از تزریق به حداقل برسد. اگر تزریق بوتاکس توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود و نیازی به هیچگونه نگرانی نیست. اگر اولین بار باشد که قصد تزریق بوتاکس دارید، مطالعه موارد زیر می تواند به شما کمک کند.

قبل از تزریق بوتاکس

اکثریت افراد در حین تزریق بوتاکس درد و ناراحتی چندانی حس نمی کنند. اما گاها در برخی موارد بویژه زمانی که پوست کف دست یا کف پای شما به دلیل تعرق بیش از حد تحت درمان با تزریق بوتاکس باشد، ممکن است قبل از تزریق ناحیه تحت درمان بی حس شود. در اینصورت پزشک از بی حس کننده موضعی، بی حسی با یخ و ماساژ ناحیه برای کاهش درد و ناراحتی بیمار استفاده می کند.

حین تزریق بوتاکس

معمولا تزریق بوتاکس در مطب پزشک انجام می شود. پزشک از سوزنی نازک برای تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم به پوست یا عضلات شما استفاده می کند. تعداد تزریق مورد نیاز شما نیز به عوامل متعددی اعم از اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. تزریق بوتاکس معمولا تنها ۳۰ دقیقه زمان می برد اما این مدت زمان ممکن است بسته به اندازه ناحیه تحت درمان متغیر باشد. تک کارت

بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس، نباید نواحی تحت درمان را تا ۲۴ ساعت ماساژ داده یا بمالید. این اجتناب به این منظور صورت می گیرد تا از پخش شدن سم به نواحی دیگر جلوگیری شود. همچنین باید به مدت ۲ روز از ورزش سنگین، آفتاب گرفتن، سونا رفتن و خوابیدن بر روی ناحیه‌ ای که بوتاکس به آن تزریق شده خودداری کنید. شما می توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس فعالیت‌ های روزمره خود را از سر بگیرید و پزشکتان نیز تمامی موارد احتیاطی و باید‌ها و نباید‌های پس از تزریق بوتاکس را به شما ارائه خواهد کرد.

ماندگاری بوتاکس

‌نتایج تزریق بوتاکس تقریبا ۳ الی ۴ ماه با شما خواهند بود. به همین دلیل بسیاری از بیماران برای تداوم نتایج خود، جلسات ترمیمی در نظر می گیرند. با از بین رفتن اثر بوتاکس، چین و چروک‌ های پوستی مجددا ظاهر می شوند که این تزریق‌ های ترمیمی از این امر جلوگیری کرده و موجب جوانسازی پوست می شوند. جلسات ترمیمی منجر به ماندگاری طولانی مدت نتایج می شوند. بسیاری از بیمارانی که سال‌ ها این درمان را دریافت می کنند، به مرور زمان به جلسات ترمیمی به مراتب کمتری نیاز پیدا می کنند.

محل های تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس چیست؟

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس عوارض جانبی موقت داشته باشید. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی: این شایعترین عارضه جانبی است و از بین می رود.
 • سردرد: به طور معمول، این موارد نادر است و در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پایان می یابد.
 • افتادگی پلک: این مورد تنها در درصد کمی از افراد اتفاق می افتد و معمولا تا ۳ هفته از بین می رود. این مورد معمولا هنگام جابجایی بوتاکس اتفاق می افتد، بنابراین ناحیه تحت درمان را مالش ندهید.
 • لبخند کج
 • خشکی دهان که طی چند روز برطرف می‌شود.
 • درد یا تورم خفیف در اطراف محل تزریق
 • علائم شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا یا احساس ناخوشایند کلی
 • ناراحتی معده
 • بی حسی
 • ضعف در عضلات اطراف

اکثر این عوارض به ندرت در افراد پدیدار می‌ شوند و چنان که گفتیم در مدت کوتاهی برطرف می‌ شوند. مراجعه به مراکز تخصصی و معتبر ارائه‌ دهنده‌ خدمات پوست و زیبایی احتمال بروز عوارض فوق را تا حد زیادی کاهش می‌ دهد.

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟

افرادی که باردار هستند، شیردهی یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجا که بوتاکس برای همه چین و چروک ها موثر نیست، ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگر به پروتئین، شیر گاو و تخم مرغ حساسیت دارید، نباید تزریق بوتاکس انجام دهید.

بوتاکس آقایان

تزریق بوتاکس و حساسیت

حساسیت داشتن یا واکنش آلرژیک به تزریق بوتاکس امری محتمل اما در عین حال نادر است. تا به حال موردی از واکنش سیستمیک (واکنش در سراسر بدن) به بوتاکس مشاهده نشده و واکنش آلرژیک تاخیری به بوتاکس نیز بسیار غیر محتمل است. تک کارت

هزینه تزریق بوتاکس

برخی از متخصصین زیبایی هزینه تزریق بوتاکس را بر اساس ناحیه تزریق و برخی بر اساس تعداد واحد تزریقی محاسبه می کنند. همواره باید توجه داشته باشید که اثرگذار بودن تزریق بوتاکس نیز از هزینه آن مهم‌ تر است. با این حال، برای اینکه بدانید چقدر باید برای تزریق بوتاکس خود هزینه کنید، باید از تعداد واحد مورد نیاز خود و هزینه هر واحد بوتاکس مطلع شوید. در اکثریت کلینیک‌ ها هزینه تزریق بوتاکس بر اساس تعداد واحد بوتاکس مورد نیاز برای درمان ناحیه مد نظر تعیین می شود. با این حال، باید توجه داشته باشید که مقدار واحد یکسانی از بوتاکس برای همه موثر نیست. تعداد واحدهای بوتاکس مورد نیاز برای تزریق نیز به نیازهای خاص شما بستگی خواهد داشت. سایر عواملی که می توانند بر تعداد واحدهای بوتاکس مورد نیاز شما تاثیرگذار باشند عبارتند از:

 • سن
 • ناحیه تحت درمان
 • جنسیت
 • قدرت عضلات صورت
 • عمق چین و چروک‌های پوستی
 • تعداد جلسات مورد نیاز

‌احتمالا گاها تصور کنید که تزریق بوتاکس ارزش پرداخت این هزینه‌ ها را ندارد. اما باید توجه کنید که تزریق بوتاکس مزایا و فواید کوتاه و بلند مدتی دارد. بوتاکس علاوه بر کاهش چین و چروک پوستی و توقف روند پیری، فواید پزشکی نیز دارد. در کوتاه مدت، تزریق بوتاکس بلافاصله خطوط پوستی را رفع میکند. در بلند مدت نیز این تزریق میتواند از تشدید و بدتر شدن چین و چروک پوستی جلوگیری کند.

سن مناسب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای مراجعین بالای ۱۸ سال تایید شده است. اما بیشتر متخصصین معتقدند مراجعین بالای ۲۰ سال و یا اوایل ۳۰ بهترین سن برای جلوگیری از عمیق شدن چین و چروک صورت است.

سوالات متداول

خیر. با از بین رفتن اثر بوتاکس بعد از چند ماه، چروک‌ ها برمی‌ گردند اما بدتر نمی‌ شود و همانطور که گفتیم پس از هربار تمدید بوتاکس ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

‌برای شروع تزریق بوتاکس سن خاصی وجود ندارد. این امر عمدتا به وضعیت پوست و ویژگی‌ های منحصر به فرد هر شخص بستگی دارد.

اکثر مراجعین سایت تک کارت می گویند که بوتاکس درد کمی دارد اما به نتیجه‌ فوق‌ العاده‌ی آن می ارزد. زمانی که تزریق انجام می‌دهید در نقطه‌ تزریق سوزش کمی احساس می‌ شود اما با استفاده از پک یخ و کرم های بی حسی تا حد زیادی می توان آن را کنترل کرد.

بله، میتوانید بوتاکس و فیلرهای پوستی را همزمان تزریق کنید. بوتاکس حاوی پروتئین و فیلر نیز حاوی هیالورونیک اسید است که هر دو از مواد اولیه مختلفی تشکیل میشوند. این بدان معناست که میتوان از هر دوی  آنها بطور همزمان برای نواحی مختلف استفاده کرد اما نباید بطور همزمان برای یک ناحیه استفاده شوند.

تزریق بوتاکس به زیر چشم مورد تایید نیست. از تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک نواحی استفاده میشود که حرکت عضله زیادی در آن ناحیه وجود داشته باشد. برای مثال، تزریق بوتاکس به زیر چشم ممکن است کارایی و تاثیرگذاری زمانی که به پیشانی تزریق میشود را نداشته باشد.

تزریق بیش از حد بوتاکس در نواحی نامناسب میتواند چهره فرد را بی ‌احساس یا اصطلاحا یخ زده نشان دهد. اما پزشکان مجرب ما در سایت تک کارت این اطمینان و تضمین را به شما میدهند که با تزریق درست، چهره شما کاملا عادی و طبیعی به نظر برسد و بعد از تزریق صورتی جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید.

این دو مورد اکثرا با هم اشتباه گرفته میشوند. نکته‌ای که باید برای تمایز این دو در نظر گرفته شود این است که بوتاکس برای محدود کردن حرکت و انقباض عضلات و فیلر پوستی برای حجم دهی استفاده میشوند.

بوتاکس با فلج کردن موقت عضلات، موجب کاهش چین و چروک شده اما فیلر پوستی با پر کردن این چین و چروک‌ها با هیالورونیک اسید موجب پر شدن این نواحی و لیفت پوست میشود.

این درمان به دوره نقاهتی نیاز نداشته و شما میتوانید بلافاصله پس از تزریق از مطب خارج شده و به امورات روزمره خود بپردازید.

دلیل اینکه توصیه میشود بعد از تزریق سر خود را بالا نگه‌دارید این است که خم شدن موجب افزایش گردش خون در صورت شده و این امر احتمال جذب سریعتر مواد تزریق شده را افزایش میدهد.

پس از گذشت ۲ هفته از تزریق بوتاکس میتوانید این کار را انجام دهید. در صورت وجود هرگونه نگرانی یا سوال نیز میتوانید از پزشک خود سوال کنید.

مانعی برای جایگزینی تزریق نوروتوکسین‌ها اعم از بوتاکس، دیسپورت و ژئومین وجود ندارد. این محصولات در صورت ساخت صحیح، دوز صحیح مورد استفاده و تزریق درست مشابه هم عمل میکنند.

بدن همواره انتقال دهنده‌های عصبی جدید تولید میکند و با شروع گردش این مواد شیمیایی در بدن، تاثیر مسدود کننده بوتاکس نیز بتدریج از بین میرود.

تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. در حین آرایش کردن شما صورت خود و بویژه ناحیه تزریق شده را لمس میکنید. برای دستیابی به بهترین نتایج باید تا ۲۴ ساعت از دست زدن یا مالش صورت خود اجتناب کنید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *