پوست, زیبایی, سر و صورت

تزریق ژل چطور انجام می شود؟

تزریق ژل خط خنده صورت پیشانی چونه

احتمالا عبارت ژل گونه و همچنین ژل صورت را زیاد شنیده باشید. تزریق ژل به گونه و صورت یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی در میان خانم‌ها و حتی آقایان است. این روش برای لیفت گونه، افزایش حجم آن و از بین بردن چین و چروک بسیار مناسب است. این فیلرها هر ساله محبوب‌تر می‌شوند. اما نباید به عوارض جانبی ژل گونه بی‌تفاوت بود. در ادامه بهترین برند ژل گونه و روش‌های کاهش عوارض آن را توضیح می‌دهیم.

برای تزریق ژل به گونه بهتر است، با چند پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی مشاوره داشته باشید. سوالات و نگرانی‌های خود را با پزشک درمیان بگذارید. انتخاب متخصص باتجربه و حرفه‌ای بهترین نتیجه را ایجاد می‌کند. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

آنچه مطالعه می کنید

ژل گونه چیست؟

با افرایش سن حجم گونه‌ها از بین رفته و پوست صورت افتاده می‌شود.  ژل گونه یک روش تزریقی است، که حجم ناحیه اطراف استخوان گونه را افزایش می‌دهد. در این حالت استخوان گونه واضح‌تر دیده می‌شود. با تزریق فیلر در زیر پوست و افزایش حجم، چین و چروک و خطوط ریز صورت برطرف می‌شوند.

ژل گونه در انواع مختلفی بوده و توسط برندهای مختلفی تولید شده است. در جلسه مشاوره با متخصص پوست، مو و زیبایی باید در مورد انتظارات خود صحبت کنید. اگر به دنبال ژل گونه و صورت با ماندگاری بالا هستید، پزشک برای انتخاب فیلر شما را راهنمایی می‌کند. عمق چین و چروک‌ها و میزان افتادگی صورت نیز در تعیین نوع فیلر اهمیت دارد.

انواع ژل تزریقی گونه

انواع مختلفی از فیلرها وجود دارند، که می‌توان برای ژل گونه از آن‌ها استفاده کرد. دو نوع فیلر پوستی بر پایه اسید هیالورونیک و اسید پلی لاکتیک برای افزایش حجم در گونه و زیر چشم بسیار کاربرد دارند. این نوع فیلرها موقتی هستند. پرکننده دیگری نیز وجود دارد، که حاوی هیدروکسیلاپاتیت بوده و برای این ناحیه استفاده می‌شود.

۱. ژل گونه رووفیل

از این ژل برای رفع خطوط در نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. برند رووفیل (REVOFIL) ژل گونه کره‌ای بوده و خود دارای چند نوع مختلف است. هر نوع از فیلرهای رووفیل برای موارد مختلف کاربرد دارند.

 • ژل REVOFIL FINE برای اصلاح چین و چروک‌های سطحی، خطوط ریز و رفع اسکار کاربرد دارد. ماندگاری این نوع ژل به طور متوسط ۱۰ ماه است.
 • ژل REVOFIL Plus چین و چرو ک و خطوط عمیق را پر می‌کند. از این ژل برای خط لبخند، لیفت بینی، گونه‌ها، لب و زاویه سازی فک استفاده می‌شود. این ژل تا لایه‌های عمقی پوست تزریق شده و حدود ۱۲ ماه ماندگاری دارد.
 • ژل REVOFIL Ultra خطوط صورت و چین و چروک‌های بسیار عمیق در بافت ضخیم پوست را برطرف می‌کند. از این ژل برای لیفت بینی، لب، گونه‌ها، زاویه سازی فک و چانه و لیفت شقیقه استفاده می‌شود. عمق تزریق این فیلر تا لایه زیرجلدی بوده و حدود ۱۲ ماه ماندگاری دارد.

۲. ژل صورت پرفکتا

ژل پرفکتا حاوی اسید هیالورونیک دو فازی غیرحیوانی تثبیت شده بوده و ساخت کشور فرانسه است. از این ژل برای رفع چین و چروک، لیفت صورت و حجم‌دهی استفاده می‌شود. برای استفاده از این ژل نیازی به آزمایش آلرژی نیست. ژل پرفکتا با توجه به میزان مورد استفاده و شرایط شخص بین ۴ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. این نوع ژل نیز انواع مختلفی داشته و برای موارد مختلف استفاده می‌شوند. افرادی که واکنش‌های شدید آلرژیک داشته و از واکنش‌های التهابی پس از درمان رنج می‌برند، بهتر است از این نوع ژل استفاده کنند.

 • Perfectha Fine Lines: به درم سطحی تزریق می‌شود. برای درمان چین و چروک‌های سطحی مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خطوط لبخند و چین و چروک روی گونه کاربرد دارد. این نوع ژل پرفکتا معمولا ۴ تا ۶ ماه دوام دارد.
 • Perfectha Derm: به لایه‌های میانی پوست تزریق شده و چین و چروک‌های متوسط را از بین می‌برد. برای رفع خط اخم و شیارهای عمیق اطراف چشم و دهان استفاده می‌شود. اگر مراجعه‌کننده ژل برای خط لبخند، حجم‌دهی به لب یا لیفت چشم بخواهد، این نوع فیلر کاملا مناسب است. ماندگاری این فیلر ۶ تا ۱۲ ماه است.
 • Perfectha Deep: به لایه‌های عمیق پوست تزریق شده و چین و چروک‌های عمیق از جمله چین‌های روی بینی را رفع می‌کند. از این ژل همچنین می‌توان برای زاویه سازی صورت، حجم‌دهی به چانه و لب و لیفت گونه‌ها استفاده کرد. این نوع ژل حدود ۸ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد.
 • Perfectha Subskin: در لایه زیرجلدی تزریق می‌شود. فرورفتگی و اسکارهای پوستی را برطرف می‌کند. می‌توان از آن برای زاویه سازی استخوان فک، گونه‌ها و چانه استفاده کرد. این ژل ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.
 • Perfectha Complement: مکمل پرفکتا به لایه سطحی پوست تزریق می‌شود. برای صاف شدن پوست و تغییرات جزئی پس از درمان با بوتاکس یا لایه برداری صورت کاربرد دارد. این نوع ژل معمولا ۴ تا ۶ ماه دوام دارد.

۳. ژل گونه و صورت الانسه

ژل الانسه نوع خاصی از فیلر است، که برای حجم‌دهی و فرم‌دهی به گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چین و چروک‌ها و خطوط ریز صورت را برطرف کرده و باعث جوانسازی می‌شود. میکروسفرهای موجود در ژل کلاژن پوست را تحریک کرده و نتایج کامل آن پس از ۳ ماه مشخص می‌شود. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

به دلیل وجود پلی کاپرولاکتون با گذشت زمان فیلر جذب شده، اما نتیجه تولید الاستین و کلاژن قابل مشاهده است. در نتیجه لایه‌های عمیق پوست بهبود پیدا می‌کند. به همین دلیل ماندگاری این نوع ژل به نسبت ژل‌های بر پایه اسید هیالورونیک بالاتر است.

قبل و بعد تزریق ژل

بهترین ژل تزریقی گونه کدام است؟

برندهای معرفی شده همگی جز فیلرهای پرطرفدار بوده و در نواحی مختلف صورت توسط متخصصان پوست استفاده می‌شوند. بهترین مارک ژل تزریقی با توجه به وضعیت پوست و انتظارات شخص تعیین می‌شود. همانطور که در مورد انواع ژل گونه توضیح دادیم، هر برند برای انواع مشکلات پوست فیلرهایی تولید کرده است. متخصص با معاینه پوست و بررسی میزان چین و چروک بهترین مارک ژل تزریقی را برای شما انتخاب می‌کند.

روند تزریق ژل به گونه و صورت

تزریق فیلر به گونه در مطب یا کلینیک زیبایی انجام می‌شود. پزشک در محل تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. داخل برخی از فیلرها از مواد بی‌حسی استفاده می‌شود. این نوع ژل گونه درد را بسیار کم می‌کند. فرآیند تزریق بسیار ساده است و نهایت ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

بعد از تزریق بلافاصله می‌توان نتایج را مشاهده کرد. اما حدود یک یا دو روز طول می‌کشد، فیلر به خوبی روی گونه‌ها قرار گیرد. این عمل دوره نقاهتی نداشته و می‌توان پس از آن به راحتی به خانه رفت. فرایند تزریق ژل به نواحی مختلف ممکن است متفاوت باشد و پزشک برای تزریق ژل به هر بخش باید دانش کافی داشته باشد.

نکات مهم قبل از تزریق ژل گونه

قبل از تزریق ژل به گونه باید سوابق پزشکی و داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. بهترین کاندیدها برای تزریق فیلر گونه افرادی هستند، که سیگار نمی‌کشند و سابقه بیماری‌های مزمن ندارند. بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو (FDA) در صورت وجود موارد زیر باید از تزریق ژل صرف نظر کنید.

 1. وجود اختلالات خونریزی
 2. حساسیت به ترکیبات مصنوعی موجود در فیلرها
 3. بارداری یا شیردهی

باید حداقل ۲ هفته قبل از تزریق ژل به گونه از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید. اگر از این داروها استفاده می‌کنید، حتما در جلسه مشاوره به دکتر پوست اطلاع دهید. ممکن است، پزشک دستورالعمل دیگری برای این داروها داشته باشد. حداقل ۲ روز قبل از تزریق ژل باید استفاده از الکل را متوقف کرد. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل گونه

روش‌های زیبایی که بدون جراحی انجام می‌شوند، دوره نقاهتی نداشته و نیاز به مراقبت‌های شدید ندارند. پس از تزریق ژل تا چند روز باید از خوابیدن روی گونه‌ها و ایجاد فشار روی‌ آن‌ها خودداری کنید. سعی کنید، هنگام خواب به پشت دراز بکشید. تا ۳ هفته از ماسک‌های محکم استفاده نکنید. باید به فیلر فرصت دهید، تا در جای خود تثبیت شود.

بهتر است، تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل صورت از انجام فعالیت‌های سنگین مثل ورزش خودداری کنید، تا فیلر به خوبی شکل خود را حفظ کند. در این مدت از دست زدن به صورت خودداری کنید و سعی کنید، صورت را تمیز و خشک نگه دارید. در این صورت احتمال عفونت به حداقل می‌رسد.

خطرات و عوارض ژل برای صورت

شاید بتوان گفت، اولین سوال افراد در جلسه مشاوره با متخصص پوست، مو و زیبایی این است، که تزریق ژل به صورت و بخش گونه ها چه عوارضی دارد؟ تزریق فیلر گونه یک روش نسبتا کم خطر و ساده است. در مدت زمان بسیار کوتاهی عوارض جانبی آن از بین می‌رود. برخی از عوارض ژل گونه عبارتند از:

 • ورم
 • کبودی
 • خارش
 • قرمزی

حتما در انتخاب متخصص پوست دقت لازم را داشته باشید. مهم‌ترین مسئله تجربه پزشک در تزریق فیلر است. با چند پزشک مجرب مشاوره داشته و از میزان تجربه آن‌ها مطلع شوید. در صورتی که بهترین متخصص پوست را انتخاب کنید، خطرات تزریق ژل گونه بسیار کم می‌شود. تمامی فیلرها خطر واکنش آلرژیک یا عفونت را دارند. برخی از عوارض نادر این روش عبارتند از:

 • نشت ژل
 • از بین رفتن قسمتی از بافت پوست به دلیل انسداد گردش خون
 • آسیب به رگ‌ها یا شریان‌ها
 • از دست دادن بینایی
 • حرکت ژل گونه

خطر حرکت ژل گونه و انتقال آن به قسمت‌های دیگر صورت در مواقعی وجود دارد. این شرایط باعث ایجاد توده یا عدم تقارن در صورت می‌شود. در این شرایط متخصص می‌تواند، با تزریق ماده دیگری فیلر را از بین ببرد. نظر برخی از پزشکان این است، که باید صبر کرد تا فیلر خود به خود جذب و متابولیزه شود. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

skinboosters feature

مزایای تزریق ژل گونه

تزریق ژل به گونه در مقایسه با روش‌های دیگر زیبایی مثل پروتز گونه و جراحی لیفت صورت مزایای زیادی دارد. برخی از جوانب مثبت تزریق فیلر عبارتند از:

 • تزریق فیلر را می‌توان در مطب پزشک یا کلینیک انجام داد و نیازی به بیهوشی ندارد.
 • این روش دوره نقاهتی نداشته و می‌توان بلافاصله بعد از تزریق به محل کار بازگشت و فعالیت‌های روزانه را انجام داد.
 • ژل گونه ما‌ه‌ها یا سال‌ها دوام دارد. نتیجه این روش دائمی نیست و در صورت تغییر نظر پس از چند وقت به حالت قبل بازمی‌گردد.
 • عوارض جانبی این روش بسیار کم است و احتمال عفونت در پایین‌ترین حد قرار دارد.
 • بعد از تزریق فیلر می‌توان تا حدودی مدل آن را تغییر داد. تا زمانی که به نتیجه دلخواه نرسیده‌اید، پزشک می‌تواند ژل بیشتری تزریق کند.
 • هزینه تزریق فیلر به گونه بسیار کمتر از روش‌های جراحی مانند پروتز گونه است.

انواع مدل ها

در زمان مشاوره با پزشک حتما در مورد انتظارات خود و نوع مدل ژل گونه صحبت کنید. امروزه بیشتر افراد به دنبال مدل ژل گونه طبیعی هستند. به همین دلیل باید نمونه کارهای پزشک مورد نظر را بررسی کنید و مطمئن شوید، پزشک توانایی ایجاد گونه‌های طبیعی را دارد. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

تزریق ژل گونه آقایان حساسیت بیشتری دارد. پزشک متخصص حتما باید تجربه تزریق ژل به گونه آقایان را داشته باشد. مدل ژل گونه وصورت مردانه فرمی طبیعی داشته و باید به شکلی تزریق شود، که فرم صورت حالت زنانه پیدا نکند.

سوالات متداول

ژل گونه برای صورت لاغر گزینه بسیار مناسبی بوده و باعث افزایش حجم صورت می‌شود. برخی افراد به دلیل افزایش سن مقداری از حجم گونه‌های خود را از دست داده و صورت آن‌ها افتاده به نظر می‌رسد. این افراد نیز می‌توانند از ژل استفاده کنند. به طور کلی فیلر گونه برای موارد زیر بسیار مناسب است.

 • ایجاد حجم در گونه‌های افتاده
 • اصلاح فرم صورت در صورت‌های لاغر
 • رفع چین و چروک و خطوط ریز در ناحیه گونه
 • زاویه سازی صورت و مادلینگ چهره در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال.

قیمت ژل صورت و گونه به نوع فیلر استفاده شده و تجربه متخصص پوست بستگی دارد. در جلسه مشاوره باید انتظارات خود را با پزشک مطرح کنید. پزشک با توجه به نوع آناتومی صورت و مدل گونه مدنظر شما میزان استفاده از ژل را تعیین می‌کند. مقدار استفاده از ژل در قیمت فیلر تاثیر دارد. از وبسایت تک کارت می تونید برای مشاوره با بهترین پزشک های شهرتون نوبت بگیرید.

در صورتی که متخصص از فیلر حاوی اسید هیالورونیک استفاده کند، قیمت ژل گونه پایین‌تر است. ژل‌های حاوی اسید پلی لاکتیک قیمت بالاتری دارند. این روش تنها جنبه زیبایی داشته و هیچ پزشکی برای درمان آن را توصیه نمی‌کند. به همین دلیل بیمه درمانی هزینه آن را پوشش نمی‌دهد.

تعیین اندازه ژل برای تزریق به گونه‌ها توسط دکتر پوست انجام می‌شود. پزشک با توجه به میزان افتادگی گونه‌ها و نوع آناتومی صورت حجم مورد نیاز ژل را تعیین می‌کند. معمولا برای گونه‌ها در هر طرف ۱ تا ۲ سی سی ژل استفاده می‌شود. هر سرنگ حاوی یک سی سی ژل است.

مواد اصلی در فیلرها اسید هیالورونیک و کلاژن است. این مواد طبیعی بوده و پس از مدتی جذب می‌شوند. برخی از فیلرها نیمه دائمی بوده و مدت زمان بیشتری ماندگاری دارند. غلظت این ژل‌ها بیشتر بوده و شامل ترکیبات مصنوعی اما زیست تخریب‌پذیر هستند.

برخی از فیلرها دائمی بوده و از کلاژن و ریزکره‌های کوچک پلی متیل متاکریلات (PMMA) تشکیل شده‌اند. این مواد تجزیه پذیر نبوده و در جای خود باقی می‌مانند. این نوع فیلرها به تزریق‌های متعدد نیاز دارند. ریسک استفاده از آن‌ها برای رفع خطوط ظریف بالا است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان استفاده از ژل گونه دائمی را توصیه نمی‌کنند.

ژل گونه موقت بوده و بعد از چند ماه جذب شده و از بین می‌رود. اما اگر از ظاهر خود بعد از تزریق راضی نیستید و می‌خواهید ژل از بین برود، روشی برای حذف آن وجود دارد. در صورتی که از ژل اسید هیالورونیک استفاده شده باشد، پزشک با تزریق هیالورونیداز (معمولا سه بار پشت سر هم) ژل را ازبین می‌برد. این آنزیم اسید هیالورونیک را تجزیه می‌کند. این روش سریع و نتایج حاصل از آن فوری است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید، که تزریق آنزیم هیالورونیداز دردناک است.

بسته به نوع فیلر انتخاب شده ژل گونه از ۶ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارد و به مرور نتیجه آن از بین می‌رود. این فیلرها در نهایت جذب شده و در بافت پوست متابولیزه می‌شوند.

در چند روز اول به دلیل وجود ورم و قرمزی نتیجه تزریق به خوبی قابل مشاهده نیست. اما با گذشت حدود ۵ روز می‌توان نتیجه را بهتر مشاهده کرد. از آن‌جایی که تزریق ژل کلاژن‌سازی در لایه‌های پوست را تحریک می‌کند، تولید کلاژن جدید حدود ۳ ماه طول می‌کشد. پس از ۳ ماه نتیجه تزریق ژل به گونه کاملا مشخص می‌شود.

تورم بعد از تزریق ژل کاملا طبیعی است. ممکن است، بعد از تزریق حس کنید، گونه‌ها بزرگتر از حالت مورد انتظار شده است. نگران این موضوع نباشید. زیرا تورم پس از چند روز فروکش می‌کند. حداقل ۵ روز فرصت دهید، تا حجم ناشی از تورم به طور کامل از بین برود. در طول این ۵ روز ممکن است، کمی کبودی نیز مشاهده کنید.

در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص پوست با تجربه و دارای مجوز انجام شود، این روش عوارض بسیار کمی دارد. اما اگر افراد غیرحرفه‌ای تزریق را انجام دهند، احتمال خطراتی مانند نشت ژل، عدم تقارن و نابینایی وجود دارد.

تزریق ژل درد زیادی ندارد. پزشک قبل از انجام تزریق از کرم بی‌حس‌کننده استفاده می‌کند. این کرم درد را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. در زمان تزریق کمی فشار احساس می‌کنید. اما درد شدیدی وجود ندارد. پس از اتمام کار پزشک باید از کمپرس یخ برای کاهش هرگونه تورم استفاده کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *