گردشگری, نیشابور

بوژان نیشابور

بوژان نیشابور

روستای بوژان با طبیعتی زیبا و امکانات رفاهی در نزدیکی شهرستان نیشابور قرار دارد و به خاطر فاصله ی کم با شهرستان نیشابور و همینطور طبیعت زیبایش طرفداران بسیاری دارد و بسیاری از افراد که از استان های دیگر به استان خراسان مرکزی سفر می کنند برای گردش حتما سری به این روستا می زنند. اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید حتما بهتون پیشنهاد می کنم به روستای بوژان از توابع نیشابور یه سری بزنید. با تک کارت همراه باشید تا با دیدنی های بوژان بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

روستای بوژان یا بِژو (با گویش زیبای نیشابوری) در نزدیکی شهرستان نیشابور قرار دارد در مسیر ۲۰ کیلومتری شهر است و حدود ۳۰ دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد در کنار زیبایی خاص این روستا بسیاری برای طبیعتگردی، کوهنوردی، دوچرخه و موتور سواری، آفرود و … به این روستا سفر می کنند.

کوهپیمایی

به دلیل موقعیت مناسب بوژان در میان رشته ‌کوه بینالود، امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و … از این ناحیه فراهم شده‌است؛ بنابراین کوهنوردان زیادی از مسیر چشمه شکراب به قله شیر باد صعود می‌ کنند. رشته ‌کوه بینالود در محدوده بوژان دارای آبریزهای زیادی است که به صورت چشمه در سطح زمین جاری می‌ شوند و تقریباً در تمامی مسیرهای کوهنوردی آن دسترسی به آب وجود دارد.تک کارت

دلیل نام گذاری

در مورد نام بوژان چندین نظریه موجود است. به یک معنا بوژان را رشد کرده می‌دانند، دوم اینکه نام گیاهی با برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز است که در این روستا به وفور یافت می‌شود و سوم اینکه بوژان پسوند مناطقی به نام چشمه‌ساران یا مرغزاران است همچنین برخی معتقدند که به خاطر قرار گرفتن در قسمت شمالی روستای حصار که مناطقی توریستی همچون سد پرستو (پلاسو) و مزار را داراست، به این نام مشهور شده. همچنین روستای بسیار کوچک بوژآباد در توابع حصار وجود دارد.

رودخانه و آبشار بوژان

در نزدیکی روستا، رودخانه ای جریان دارد که یکی از جوان ترین رودخانه های جنوبی رشته کوه بینالود است. این رودخانه با عنوان رودخانه بوژان شناخته می شود و از کوه هایی نظیر گودزرد، بوژان و سیاه خانی سرچشمه می گیرد. طول رودخانه بوژان حدود ۱۰ کیلومتر است و در مسیر آن آبشارهای کوچک و بزرگی نیز قرار دارند. یکی از این آبشارها، آبشار بوژان است که در ۶ کیلومتری روستا و در انتهای دره ای بزرگ موسوم به دره بوژان قرار دارد. ار تفاع این آبشار به حدود ۱۵ متر می رسد و برای رسیدن به آن حدود ۲ ساعت پیاده روی در حاشیه رودخانه لازم است.
فراموش نکنید که رسیدن به این آبشار بدون وجود راهنما یا راه‌بلد محلی و یا پرس و جو از ساکنان کاری خطرناک است و احتمال گم شدن شما وجود دارد.تک کارت
 

محصولات بوژان

اقتصاد روستای بوژان بر پایه فعالیت ‌های زراعی، باغداری، دامداری، امور خدماتی و تولید صنایع دستی است و میوه ‌جات باغات، مهم‌ ترین محصول عمده زراعی این روستا است. آلبالو، گیلاس، گردو، آلو و زردآلو و انگور از محصولات روستا است و همچنین با توجه به تنوع گیاهی کوهستان اطراف، پرورش دام، تولید گوشت، پشم گوسفند و فرآورده ‌های لبنی در روستا رواج زیادی دارد. زنان نیز در فعالیت‌ های زراعی و دامداری، تولید صنایع ‌دستی با مردان روستا همکاری می ‌نمایند.
 

تخت هلاکو خان

در قسمت انتهایی بافت روستا و در ورودی دره و نهری به نام درخانه به منطقه ای می رسیم که از جنس کنگلومرا یا ماسه سنگ است. بر اساس منابع تاریخی هلاکوخان، در زمان حمله مغول به نیشابور و ویرانی شهر، با اسب وارد این منطقه شده تا آب رودخانه را برای آبیاری گندم و جو کاشته شده بر ویرانه های نیشابور ببرد.تک کارت

اماکن مقدس

آرامگاه مطهر امامزاده سلیم

در شرق روستا، محل زیارت ساکنان روستای بوژان و روستای بوژآباد است و نسب ایشان به امام زین العابدین (ع) باز می گردد.
 

امام زاده خواجه گل علی

در قسمت جنوب و با کمی فاصله از روستا واقع شده و فاقد مقبره است. مردم روستا اعتقاد بسیاری به این امامزاده دارند.تک کارت
 

دره ها و چشمه های معروف بوژان

بوژان یکی از مقاصد عالی برای طبیعت گردی و کوهنوردی است و دره ها و چشمه های آن شهرت زیادی دارند. از جمله این مکان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 

بازه صدر

دره ای در ابتدای ورودی بوژان در قسمت شرق که در انتهای آن درخت کاج خشک شده ای با قدمت چندین ساله وجود دارد.
 

مرغزاردره

دره ای در شمال غرب بوژان که درختان گردوی زیاد و آب فراوان و کوه های پرشیب از دلایل زیبایی آن هستند. در اینجا خانه ای معروف به خانه سم قرار دارد که محل اقامت چوپانان برای فرار از سرما بوده است.
 

دره و چشمه شکراب

دره ای در مسیر صعود به قله شیرباد که به دلیل قرارگیری چشمه شکراب در آن، به این نام خوانده می شود. چشمه شکراب مشهورترین چشمه بوژان است و در فاصله ۵ کیلومتری روستا قرار دارد.تک کارت
 

چشمه کلاغ چین

چشمه ای که امروزه با نام چهارچشمه شناخته می شود و در ۴ کیلومتری بوژان قرار دارد. دلیل نامگذاری این چشمه به سکونت پرندگانی چون کلاغ در اطرف آن به دلیل وجود درختان گردو بازمی گردد. محل این چشمه می تواند نقطه آغاز کوهنوردی در منطقه باشد.
 

سایر موارد

گوری دره، بازه نادر، دره بوژان، دره پلاسو، چشمه باغ ملا، چشمه دوم کمر

کوه های مرتفع

کوه های بینالود

در قسمت شمال شرقی روستای بوژان و در میان رشته کوه های بینالود، کوه هایی وجود دارند که بر زیبایی منطقه می افزایند. این کوه ها عبارتند از: قله شیرباد با ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متر، گود زرد با ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متر، کان مس با ارتفاع ۳۰۰۰ متر و قله سرچشمه مرغزار دره با ارتفاع بیش از ۳۱۰۰ متر. از میان این کوه ها، شیرباد به عنوان دومین قله بلند این رشته کوه به شمار می رود و به دلیل وزش بادهای سمگین در این منطقه نام شیرباد را بر آن گذاشته اند. 
 

کوه های بلقشو

به فاصله ۴ کیلومتری از شمال شرق بوژان کوه هایی با سنگلاخ زیاد به چشم می خورند که در بیشتر روزها در حال ریزش هستند. در مورد نام گذاری این کوه ها می توان گفت که بل به معنی بلا و قشو کلمه ترکی به معنی نزدیک شدن است و بلقشو می تواند به معنای به بلا نزدیک شدن باشد. این نام حکایت از آسیب و خطر زیاد در این منطقه دارد.تک کارت
 

دیدنی های جالب روستا

خرمنگاه و خانه شیطان

منطقه ای در غرب روستا قرار دارد که در گذشته میدان بزرگی برای جمع آوری گندم و جو مردم بوده و امروزه به خرمنگاه مشهور است. در شرق این مکان، تپه ای به نام خانه شیطان وجود دارد که مورد بازدید قرار می گیرد.
 

منطقه کال عرب

کوچه ای بسیار با شیب تند و پلکانی در شمال شرق روستا که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. این منطقه به محلی موسوم به تخت گاه راه دارد که مشرف بر همه منطقه است. اینجا سکونتگاه اصلی اهالی است و از آنجا که ساکنان پس از حمله اعراب به ایران و پذیرفتن اسلام به زبان عربی مسلط شده اند، چنین نامی را برایش گذاشته اند.تک کارت
 

محله میان

منطقه ای در قسمت شمال شرق بوژان که قبرستان اولیه ساکنان در آن بوده اما در حال حاضر باغ است.

مراسم سنتی در بوژان

شمایل خوانی در محرم

شمایل خوانی از مراسم های آیینی روستای بوژان و مناطق دیگر است که در محرم رواج دارد. در طی این مراسم، فردی به عنوان پرده خوان رو به روی پرده ای بزرگ و منقوش می ایستد و  از روی تصویر پرده از جنگ ها و مصائب اولیای دین به ویژه اولیای مذهب شیعه و امام حسین سخن می گوید. پرده خوان تمام این روایات را به صورت آهنگین می خواند و سعی می کند که تماشاگرانش را با خود همراه سازد.تک کارت
 

تفریحات روستای بوژان

• گشت و گذار در روستا
• طبیعت گردی
• کوهنوردی: قرارگیری روستای بوژان در میان رشته کوه بینالود و امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و … ، بهانه ی خوبی است تا کوهنوردان زیادی به این منطقه بیایند و توان خود را برای فتح قله ها محک بزنند. کوهنوردان زیادی از مسیر چشمه شکراب به قله شیرباد صعود می‌کنند.
• پیک نیک و عکاسی
• جمع آوری گیاهان دارویی: ریواس، سماق، زیره کوهی، آویشن، خارمشک و بسیاری گیاهان دارویی دیگر در کوهستان شمالی بوژان یافت می شود.
۵/۵ - (۶ امتیاز)

دیدگاهی در مورد “بوژان نیشابور

  1. m.t گفت:

    tabiat zibai dare faghat shologhe

  2. محدثه گفت:

    خیلی زیباست فقط روزهای تعطیل نرین خیلی خیلی خیلی شلوغه

  3. برفرازی گفت:

    بهشت نیشابور🧡🧡🧡🧡

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *