اخبار نیشابور, نیشابور

انفجار قطار در نیشابور

انفجار قطار نیشابور

انفجار قطار نیشابور در روز ۲۹ بهمن سال ۱۳۸۲ (یک روز پیش از انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی) در نزدیکی ایستگاه خیام در ۱۷ کیلومتری نیشابور رخ داد که در آن ۳۵۲ نفر کشته و ۴۶۹ نفر زخمی شدند که برخی از تلفات حتی در ۲۰ کیلومتری انفجار بود. این حادثه بزرگ‌ترین سانحه ریلی در ایران است. با تک کارت همراه باشید تا بیشتر در مورد این حادثه بدانید.

فهرست مطالب

به ‌طور رسمی اعلام نشد که چه چیزی در آن قطار حمل می‌شد که توانسته معادل انفجار ۱۸۰ تن TNT نیرو تولید کند و صدها کشته برجای بگذارد. این انفجار به حدی قدرتمند بود که ساکنان محلی تصور می‌ کردند زمین لرزه باشد و زلزله شناسان ایرانی در زمان انفجار زمین لرزه‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر را ثبت کردند. سپس اعلام شد این قطار شامل ۶ واگن بعدی بنزین، ۱۰ واگن پنبه، ۱۵ واگن گوگرد، ۷ واگن کود نیترات آمونیوم بوده‌است.

حادثه چگونه اتفاق افتاد

در ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ ساعت چهار و ده دقیقه بامداد، ۵۱ دستگاه واگن باری (۴ واگن اول خالی، ۵ واگن بعدی بنزین، ۱۰ واگن پنبه، ۱ واگن بنزین، ۹ واگن گوگرد، ۷ واگن کود نیترات آمونیوم، ۲ واگن خالی، ۸ واگن گوگرد و ۵ واگن انتهایی خالی) به‌ طور ناگهانی و بدون راننده به حرکت درآمدند و به لحاظ شیب منطقه، پس از خروج از خط فرعی و قرار گرفتن در مسیر اصلی، ۲۰ کیلومتر را از ایستگاه ابومسلم (سه ایستگاه قبل از ایستگاه نیشابور) تا ایستگاه خیام طی کردند. رئیس ایستگاه کاشمر که از طریق مکالمات بی ‌سیمی از فرار قطار مطلع می ‌شود، بلافاصله اقدامات لازم را برای خارج کردن قطار مسافربری، که در جهت مخالف واگن‌ های فراری در حرکت بوده، انجام می‌دهد و قطار مذکور را به خط امن دیگری منتقل و از تصادف دو قطار جلوگیری می‌نماید. مسئولان ایستگاه کاشمر به امید آن‌که واگن ‌های فراری در سربالایی بعد از کاشمر متوقف خواهند شد، خط را آزاد گذاشته لیکن واگن‌ ها بعد از عبور از کاشمر، بلندی مذکور را طی و به سمت ایستگاه خیام سرازیر می‌شوند. مسئولان ایستگاه خیام نیز که از فرار واگن ‌ها آگاهی یافته بودند، قطار مسافربری دیگری را که ۳۸۴ نفر مسافر داشته از سر راه قطار فراری کنار می‌برند و در نتیجه از وقوع حادثه جلوگیری می ‌نمایند. قطار فراری بعد از رسیدن به ایستگاه خیام به جهت مسدود بودن خط مستقیم (به لحاظ احداث پل زیر گذر) از خط فوق به مسیر انحرافی رفته و بعد از رها شدن ۴ واگن خالی پیشتاز، مابقی واگن ‌ها با شدت تمام از خط خارج و با یکدیگر تصادم کرده و بلافاصله آتش‌ سوزی آغاز می‌شود. آتش‌ نشان‌ ها که از قبل در گذرگاه نیشابور موضع گرفته بوده‌ا ند، سریعاً در محل حادثه حاضر و مبادرت به اطفاء حریق نموده و پس از چندی خبر پایان آتش‌سوزی را اعلام می‌کنند. بلافاصله بعد از واژگون شدن واگن ‌ها و آتش ‌سوزی، مسئولان نسبت به تخلیه اهالی روستاهای همجوار و ایجاد دیوار حفاظتی و جلوگیری از ورود افراد غیر مسئول، اقدام می ‌کنند؛ سپس ۵ واگن آخری که پس از حادثه بر روی ریل متوقف شده بودند با تمهیدات مسئولان از ایستگاه خارج می ‌شود. آتش ‌سوزی به‌ ظاهر مهار شد و از واگن ‌ها بخار به هوا می‌رفت و به نظر می‌ رسید این بخار مربوط به آب ریخته‌ شده روی آتش است. اما گویا با نفوذ آب به داخل مواد، فعل و انفعالات شیمیایی در حال انجام بود تا زمینه‌ ساز یک انفجار مهیب گردد؛ ولی کسی این موضوع را تشخیص نداد. پس از خاموش‌ شدن آتش عوامل حاضر در صحنه عملیات را پایان‌ یافته تلقی کردند و تدابیر امنیتی ایجاد شده در صحنه برداشته شد. اما ناگهان انفجار مهیبی صورت ‌گرفت.تک کارت

قدرت انفجار معادل انفجار ۱۸۰ تن TNT برآورد شد. شدت انفجار به حدی بود که موج انفجار حاصله تا شعاع بیست کیلومتری خسارت ایجاد کرد. همچنین صدای انفجار تا فاصله بیش از صد کیلومتری محل حادثه به گوش رسید و قطعات واگن‌ ها و چرخ ‌های بسیار سنگین آن‌ ها تا مسافت دویست متری محل حادثه پرتاب شده بودند. همچنین در محل انفجار گودال بسیار بزرگی ایجاد شد. تمام اجسادی که در اطراف محل حادثه مشاهده شدند، برهنه شده و بسیاری از آنان قابل شناسایی نبودند.
اکثر کشته‌ شده گان از نیروهای امدادی و انتظامی و نیز مردمی بودند که برای تماشای تصادف دو قطار با هم آمده بودند. پس از حادثه، به پیشنهاد شورای شهر مقرر شد آتش ‌نشانان کشته شده در این حادثه شهید شمرده شوند. شدت انفجار (که معادل ۱۸۰ تن TNT تخمین زده شده‌ است) به حدی بود که چندین روستای اطراف آن تخریب شد و صدای مهیب آن در نیشابور و حتی مشهد هم شنیده شد. هیچ‌ گاه از سوی مقامات علت دقیق حادثه و محموله آن قطار باری که توانست این چنین انفجار و تخریبی ایجاد کند به درستی اعلام نشد؛ با این حال برخی علت آن را اطفای نادرست چند ماده نا همگون و خطرناک در کنار هم می‌ دانند؛ واگن‌ ها شامل کود شیمیایی، پشم شیشه، مواد سوختی بوده و در نتیجه مخلوط شدن با آب، گازهای خطرناک و قابل انفجار تولید کرده‌ است.
 
بیژن دفتری فرمانده امدادی زلزله بم و انفجار قطار نیشابور اعلام کرد که صاحبان محموله از افشای نوع محموله هم در بارنامه و هم پس از آن خودداری کرده‌ اند. او از قول یکی از معاونت ‌های وقت وزارت راه و ترابری گفت که مواد حمل شده بر اساس آنچه که اعلام شده بود، اصلاً جزو مواد خطرناک نبوده ‌اند اما در واقع «صاحبان محموله چون می‌ دانستند هزینه حمل این ‌گونه محموله ‌ها که مواد خطرناک تلقی می‌ شوند گران ‌تر است، از افشای نوع محموله خودداری کرده‌ اند».تک کارت
 

فیلم انفجار قطار نیشابور

دلایل فرار واگن ‌ها

گزارش‌ های اولیه مبنی بر لرزش‌ های زمین به عنوان عامل به حرکت افتادن واگن‌ ها رد شدند. به گفته احمد خرم وزیر وقت راه و ترابری، عوامل طبیعی نمی‌توانند عامل حادثه باشند. تحقیقات اولیه مشخص نکردند که چه عاملی سبب حادثه بوده ‌است.تک کارت
در نهایت علت فرار واگن ‌ها این چنین اعلام شد:
• نبستن ترمز دستی به‌ طور صحیح و عدم دقت کافی در این زمینه
• سهل‌ انگاری در خصوص سوار کردن کفش خط و عدم نظارت دقیق از سوی رئیس قطار
• شیب تند و غیر استاندارد راه‌ آهن؛ اگر ترمز دستی‌ ها درست بسته می‌ شدند و کفش خط‌ ها درست کار گذاشته می ‌شدند با نیروی حداقل دو لوکوموتیو واگن‌ ها بیش از دو متر جابجا نمی‌ شدند.
• عدم رسیدگی به قطار و فرسودگی واگن ها و عمر بالای ۴۰ سال قطار
 

فیلم خاطرات یک آتش نشان از زمان حادثه

حکم متهمان

حکم متهمان فاجعه انفجار قطار در نیشابور سرانجام پس از گذشت چهار سال صادر و ده تن از متهمان پرونده به حبس محکوم شدند. طبق رای صادره از سوی رئیس شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی مشهد از مجموع ۱۲ متهم پرونده، ۱۰ نفر از کارمندان وقت شامل رئیس اداره بهره‌ برداری، معاون ایستگاه ابومسلم، رئیس قطار باری، مسوول ایستگاه ابومسلم، ترمزبان، چهار سوزن ‌بان و مدیرعامل شرکت به مجازات حبس محکوم و دو نفر دیگر که در آن زمان مسئول و متصدی کنترل راه‌آهن خراسان بودند، تبرئه شدند.تک کارت
 

پی آمدها

نهضت آزادی ایران با صدور بیانیه ‌ای ضمن زیر سؤال بردن آمار کشته ‌شدگان، وقوع حادثه را ناشی از دلایل سیاسی و نتیجه قدرت‌ گرایی اقتدار گرایان ارزیابی کرد و نه تنها این حادثه بلکه بسیاری از حوادث مشابه مانند سقوط هواپیما در ایران را حاصل شرایطی دانست که در آن حفظ قدرت برای سیاسیون به حقوق شهروندان اولویت دارد. روزنامه جام جم نیز در گزارشی اظهارات مسئولان را در این‌باره غیرقابل باور خواند.
احمد خرم وزیر وقت راه و ترابری گفت: «به دلیل بروز حادثه نیشابور از مردم عذرخواهی کردم اما صدا و سیما آن را سانسور کرد.» وی پس از تشکیل مجلس اصول ‌گرای هفتم در سال ۱۳۸۳ استیضاح و برکنار شد.
۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهی در مورد “انفجار قطار در نیشابور

 1. مرتضی گفت:

  خدا رحمتشون کنه ، آتش نشان ها که در این حادثه بودند رو بعد از ۱۵ سال شهید نامیدند!!! بیچاره خانواده هاشون

  1. عارف گفت:

   اشتباه متوجه شدید ، هنوز بعد این همه سال شهید حساب نشدن.
   آتش نشان های ساختمان پلاسکو تو تهران رو ۳ سوت شهید حساب کردن اما نمی دونم تفاوت چیه که هرچی حرف زوره واسه نیشابوریاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *