آشنایی با نیشابور, نیشابور

نیشابور

شهرستان نیشابور

نیشابور؛ یکی از شهرستان های تاریخی و اسطوره ای کشور است و به خاطر پتانسیل های بی نظیری که دارد همواره شهری بوده که با رشد مثبت جمعیتی مواجه بوده و بسیاری از مردم شهرهای دیگر این شهر را برای زندگی انتخاب می کنند. از جمله مهمترین دلایل رشد جمعیتی این شهر، صنعتی بودن آن است و در درجه های بعدی مردم برای آب و هوا و استراحت و مناطق دیدنی به آن نقل مکان می کنند. در این مقاله سایت تک کارت قصد داریم شما را بیشتر با شهرستان زیبای نیشابور آشنا کنیم.
اگر بخش دانستنی های سایت تک کارت رو مطالعه کنید، شما می توانید با هر بخش نیشابور بیشتر آشنا شوید و اگر قصد سفر دارید می توانید دیدنی های نیشابور را نیز مطالعه کنید.

فهرست مطالب

نیشابور کجاست؟

شهرستان نیشابور در دامنه کوهای بینالود واقع شده است و فعلا در استان خراسان رضوی و فاصله ی حدود ۱۱۰ کیلومتری مشهد قرار دارد (واژه ی فعلا به این خاطر است که قرار است استان های جدید ایجاد شود و اگر مانند تقسیمات گذشته حق نیشابور خورده نشود با این همه پتانسیل و منابع قطعا یکی از شهرستان هایی است که باید مرکز استان شود ، در زمزمه های به گوش رسیده دو نام “خراسان مرکزی” و “استان بینالود” برای استان جدید در نظر گرفته شده است که با مرکزیت نیشابور احداث شود، امیدواریم این بار برنامه های دولت لحظه ی آخر تغییر نکند)
شهرستان نیشابور واقع در شمال شرق کشور در جاده ی اصلی (ترانزیتی) تهران ، مشهد قرار دارد و در واقع این جاده تقریبا از میانه ی شمالی شهر عبور می کند. نیشابور بزرگترین شاهراه های استان را دارد و به شهرهای مشهد، قوچان، فریمان، تربت حیدریه، سبزوار و کاشمر راه دارد.
شهرستان نیشابور از قدیمی ترین شهرهای ایران است که تنها شهری است در ایران که سابقه ی دو بار پایتخت شدن و دو روز ملی را در تقویم ایران زمین دارد و این شهرستان بارها و بارها نابود شده است اما مجددا توانسته است خود را بسازد و دوباره به یکی از بزرگان ایران زمین تبدیل شود.
نیشابور یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی، گردشگری، صنعتی کشور و منطقه و تاریخ و فرهنگ ایران می‌باشد. دو نماد اصلی شهر نیشابور آرامگاه خیام نیشابوری و آرامگاه عطار نیشابوری می‌باشند. همچنین نیشابور دارای مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین معدن سنگ فیروزه جهان در طول تاریخ بوده‌است.

مقاله بفرست و جایزه بگیر

اطلاعات جمعیتی

شهرستان نیشابور درحال حاضر از چندین شهر و بخش تشکیل شده است که همواره طبق برآوردهای رسمی مرکز آمار ایران رشد جمعیتی مثبت را تجربه می کرده و این تجربه ی مثبت به دلایل گوناگونی بستگی دارد که از جمله مهمترین های آن می توان به قرار گیری در کنار دومین قطب جمعیتی کشور (مشهد)، صنعتی بودن شهر و وجود کارخانه ها و اشتغال زایی بالا، قرار گیری در منطقه ی مناسب آب و هوایی و چهار فصل بودن شهرستان اشاره کرد.تک کارت
از لحاظ آماری جمعیت نیشابور در آمار رسمی ایران در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۶۴.۰۰۰ نفر بیان شده است و تا کنون رشد جمعیتی شهرستان بسیار قابل توجه بوده و توانسته خود را به حدود ۴۵۰.۰۰۰ نفر برساند که دلایل این رشد جمعیتی چشمگیر را بیان کردیم، البته ناگفته نماند که نیشابور از لحاظ رشد جمعیتی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ رشدی حدود ۱۱ درصد داشته است.
از لحاظ آمار جمعیتی و رشد جمعیتی بیشتر مردم شهرستان های اطراف مخصوصا سبزوار برای کار به نیشابور کوچ می کنند که به خاطر این نقص در شهر سبزوار و نبود شهرک های صنعتی و نبود تناسب کار با جمعیت باعث شده رشد جمعیتی سبزوار بسیار کاهش پیدا کند.

راه های سفر به نیشابور

شما از هر بخش کشور به سمت مشهد حرکت کنید می توانید تابلوهای جاده ای را که شما را به سمت نیشابور راهنمایی می کند مشاهده نمایید چرا که شهرستان نیشابور مرکز تجمع جاده های استانی است.
این شهرستان در مسیر جاده ی ابریشم قرار دارد و اکنون از لحاظ جاده ای همچون گذشته بسیار پر رفت و آمد است و در مسیر اصلی جاده ی تهران به مشهد قرار دارد و از شمال به بجنورد و از جنوب به کاشمر و تربت حیدریه و از غرب به سبزوار و از شرق به مشهد و فریمان متصل است.
اگر با قطار می خواهید به این شهرستان سفر کنید می توانید از مسیر اصلی ریلی کشور به شهرستان نیشابور سفر کنید، این شهر به عنوان یکی از نقاط پایه ی ریلی کشور شناخته می شود و در مسیر ریلی شرق به غرب قرار دارد و ایستگاه قطاری در داخل شهر (بخش جنوبی شهر) قرار دارد.

مردم نیشابور

حتما شنیدید برخی مناطق ایران به درد زندگی نمی خورد چرا که بیشتر از همشهریهای خودشون دفاع می کنند و به حق یا ناحق کاری ندارند، نیشابور جزو این شهرها نیست و مردمی دارد که درست است با لهجه ی شیرین نیشابوری صحبت می کنند اما همیشه سمت حق نشسته اند و کاری ندارند شما نیشابوری هستید یا اهل یک شهر دیگر و بیشتر سعی دارند با گوش کردن به حرف های دو طرف سمت درست را انتخاب کنند، این ویژگی نیشابوری ها باعث شده که مهاجران در این شهر راحت باشند و به دور از قومیت و نژاد و مذهب با خیال راحت زندگی کنند.
مردم نیشابور به خاطر اینکه بزرگترین نقطه ی گردشگری تاریخی شرق کشور و دومین منطقه ی گردشگری خراسان رضوی هستند همواره پذیرای میهمانان از شهرها و کشورهای دیگر هستند و با طبع خونگرم خود سعی بر آن دارند که میهمانان را خوشنود کنند.

تاریخ نیشابور

نیشابور به لحاظ تاریخی همانطور که در پست های قبل گفته شد شهری است بسیار پر بار که تا کنون موفق شده بعد از بارها ویرانی کامل (یک بار فقط چند نفر که به دشت رفته بودند زنده ماندند) دوباره سر از خاک در بیاورد و دو بار پایتخت ایران زمین شده است. طبیعی است که شهری با تاریخ طولانی و حدود ۵۵۰۰ سال سن از لحاظ تاریخی بسیار پر بار باشد و حرف های متعددی برای گفتن داشته باشد.
شهرستان نیشابور از ۵۵۰۰ سال قبل ساخته شده و بسیاری از بخش های این شهر به خاطر تاریخی بودن جزو بخش های میراث فرهنگی کشور قرار گرفته و در حال حاظر بخش هایی مثل شهر کهنه (مربوط به دوره سلجوقیان) و شادیاخ ( مربوط به حدود سال ۶۶۰ هجری خورشیدی) هستند که از گذشته ی نیشابور قابل بازدید هستند.

مقاله بفرست و جایزه بگیر

نام آوران نیشابور

شهرستان نیشابور دارای اسطوره هایی چون خیام (همه چیز دان)، عطار (استاد طب و شاعر)، کمال الملک(استاد نقاشی)، مزدک (پیامبر زرتشت)، مشکاتیان (استاد موسیقی)، شفیعی کدکنی (استاد شعر و ادبیات) ، عباسقلی دانشور (پدر قلب جهان)، اکاف نیشابوری (فقیه)، محمد محروق (پیشوای شیعه)، فضل بن شاذان (فقیه)، ابوالوفا محمد بوزجانی (ریاضی دان و اخترشناس)، خبازی (شاعر)، ادیب نیشابوری (شاعر)، مسیح دانشور (پزشک)، حیدر یغما (شاعر)، فریدون گرایلی (شاعر و تاریخ نگار)، حسین صادقی (پزشک)، محمد قاسم اخویان (معمار)، حجت اشرف زاده (خواننده) ژولیده نیشابوری ( شاعر) و بسیاری از نام آوران دیگر می باشد و طبیعی است شهری با دارا بودن بسیاری از اساطیر نامی جهانی داشته باشد.”تک کارت
نکته ی منفی ایران :اسطوره های نیشابور در جهان آشنا هستند و زمانی که شما در کشورهای دیگر نام این شهر را می آورید نام خیام را می آورند، متاسفانه در کشور ما تاریخ رو به فراموشی است و این اتفاق بسیار نادر است در جنوب و غرب ایران گفتم فرزند خاک نیشابور هستم پرسیند کجاست؟!!! در شمال ایران به خاطر این که از جاده ی نیشابور به مشهد رفته بودند می دانستند جغرافیای نیشابور کجاست ولی از اسطوره ها و تاریخ هیچ بخش نیشابور را نمی شناختند! اما در تاجیکستان چهار بار در چهار منطقه ی مختلف نام نیشابور را آوردم همگی خیام را نام بردند ، در آذربایجان (باکو) یک نفر گفت شهر خیام، در ترکیه دو نفر نیشابور را می شناختند با نام خیام و عطار و جالب اینجاست در مالزی نیز نیشابور را شخصی می شناخت و می گفت آرزوم هست شهری رو که زلزله اینقدر نابودش کرده ولی باز دوباره شده شهر رو ببینم ، تمام جهان نیشابور را می شناختند اما در کشور خودمان تاریخ گریزی شدیدی داریم و در حال فراموش کردن تمام تاریخ خود هستیم و متاسفانه این معضلی است که باید حل شود، تا مردمان خودمان تاریخ را نشناسند و به آن احترام نگذارند هیچ غریبه ای تاریخمان را محترم نمی شناسد.

آب و هوای نیشابور

شهرستان نیشابور به خاطر آب و هوای دل انگیز و صبح نیشابوری که در بسیاری از ادبیات گذشتگان معروف بوده است همواره یکی از نقاطی است که مردم و گردشگران تمایل سفر به آن را دارند. این شهر همجوار با رشته کوه بینالود ساخته شده است و به خاطر گستردگی جغرافیایی این شهرستان می توانید در هر فصل زیبایی های خاصی را در آن ببینید و جالب اینجاست که شهری است چهار فصل که می توانید برف را در شمال و کویر را درجنوب غربی شهر در یک روز تجربه کنید.
شهرستان نیشابور به خاطر آب و هوای خود در شمال جاده ی تهران به مشهد همواره مناطقی سردسیر را به شما ارائه می دهد که این مناطق در بهار طبیعتی بسیار زیبا را عرضه می کنند و در تابستان آب و هوای بی نظیر و در زمستان طبیعت بکر و در پائیز زیبایی برگ های پاییزی را می توانید ببینید. در بخش جنوبی جاده تهران به مشهد در شهر نیشابور هوا گرمتر است و در هر فصل مانند شمال شهر همواره نگینی برای تماشا دارند.تک کارت
نیشابور دارای تراکم جنگلی مانند شمال کشور نیست اما پوشش درختان داخل دره ها و روی تپه های اطراف شهر باعث شده آب و هوای این منطقه همیشه مورد پسند باشد و با وجود اینکه این شهر به سوی صنعتی شدن رفته است اما گرمای کارخانه ها هنوز نتوانسته چیزی از آب و هوای این شهر کم کند.

گردشگری نیشابور

همانطور که در متن در سایت تک کارت ذکر کردم شهرستان نیشابور به خاطر تاریخ و آب و هوا بسیار مورد توجه گردشگران است اما تمام نکات شهرستان اینجا تمام نمی شود. شهرستان نیشابور دارای پتانسیل های بی نظیر گردشگری است به خاطر وجود تراکم های درختی ، آبشارها ، رودخانه ها، دریاچه ها (مصنوعی)، غار ها ، چشمه های آب سرد و گرم، کویر، برف، اسکی، منطقه ی حیات وحش، مسیرهای آفرود موتور و ماشین و خیلی بخش های دیگر می تواند محلی بسیار مناسب برای گردشگران را فراهم کند.
شهرستان نیشابور بسیار وسیع و پربار است و برای دیدن تمام بخش های گردشگری آن باید حداقل یک هفته در این شهر بمانید و مانند خیلی از شهرهای ایران نیست که بشود نهایتا با یک روز اقامت کل شهر و مناطق گردشگری آن را کامل دید.

اطلاعات کامل مربوط به گردشگری نیشابور را اینجا ببینید

صنعت نیشابور

شهرستان نیشابور از لحاظ صنعتی سومین شهر صنعتی شرق کشور و دومین شهر صنعتی خراسان رضوی و اولین شهر صنعتی خراسان مرکزی است. وجود شهرک های صنعتی متعدد و همینطور همجواری به جاده ی اصلی ترانزیتی جاده ای و ریلی کشور باعث شده است این شهر امتیازات بسیار مثبتی را در این حیطه دریافت کند و محلی مناسب برای صاحبین صنعت شده است. همچنین وجود کارخانه های اصلی دولتی نظیر فولاد، برق، خودرو در این شهر باعث شده همواره یکی از شهرهای بزرگ در عرصه ی صادرات باشد و به خاطر وجود این کارخانه ها همواره زیرسازی های مناسب تری برای صنعت در این شهر اجرا می شود و باعث پیشرفت آن در این عرصه شده، یکی از دلایل رشد مثبت جمعیت شهر نیز بحث صنعت بوده که همواره نیاز به نیرو برای تامین کادر کارخانه های جدید دارد و این نیروها معمولا از شهرهایی چون سبزوار و کاشمر و تربت حیدریه تامین می شود و به خاطر این نکته است که درصد رشد جمعیتی این شهرها نسبت به نیشابور بسیار پایینتر بوده است و در بحث مرکز استان شدن توان رقابت با ابر شهر نیشابور را ندارند.تک کارت

مقاله بفرست و جایزه بگیر

علم و دانش در نیشابور

در بحث علم و دانش نیشابور دارای سابقه ی طولانی است و اولین روستای ایران که تمام اهالی آن سواد داشتند حدود صد سال قبل به یکی از روستاهای نیشابور نسبت داده شد. در این شهر دانشگاه ها و دانشکده های متعددی وجود دارد و متاسفانه در بحث علمی شهر مشهد اجازه ی ارتقاء دانشکده های شهرستان را به دانشگاه نمی دهد با وجود اینکه نیشابور بسیار پرجمعیت است اما این ظلمی است که سالیان دراز در حق این شهر انجام شده است و تمامی ندارد. در حال حاظر در نیشابور دانشگاه آزاد (۱۵۲ رشته تحصیلی)، دانشگاه علوم پزشکی ، دانشگاه دولتی و دانشگاه پیام نور قرار دارد و دانشکده های فنی و حرفه ای ، کشاورزی و هنر نیز در این شهر موجود است.

نکات پایانی

پایتخت استان خراسان مرکزی شهرستان نیشابور همواره با رشد مثبت در تمام بخش ها باعث ایجاد محوریتی در شرق کشور شده و همواره نام این شهر در شرق کشور می درخشد.
اگر قصد اقامت در این شهر را دارید به خاطر روند صنعتی شدنش می توانید به راحتی کار پیدا کنید و بدون هیچ ترسی از تعصبات قومیتی و مذهبی در این شهر زندگی کنید.تک کارت
اگر قصد اقامت موقت دارید برای زمان هایی که از کار کردن در شهر خود خسته شدید، شهرستان نیشابور می تواند به شما آب و هوایی بی بدیل هدیه دهد و دور از هیاهوی شهری در این شهر چند وقتی را استراحت کنید، این طرز تفکر خیلی از کسانی است که در این شهر اقدام به خرید یا ساخت ویلا در مناطق ییلاقی کرده اند و هیچ بخش نیشابور نیست که شما از آن عبور کنید و باغ و ویلاهای ساخته شده برای استراحت چند روزه ی اهالی سایر شهرها را مشاهده نکنید و از این بابت نیز بسیار میهمان پذیر است.
اگر قصد سفر و گردشگری دارید که دیگر حرفی برای گفتن نیست، مطمئن باشید اگر یک هفته هم در نیشابور اقامت داشته باشید باز هم تمام زیبایی های شهر را نمی توانید ببینید و بخش هایی از قلم خواهد افتاد، این شهر بسیار پر جاذبه است و می توانید در هر فصل جاذبه های جدیدی را در آن ببینید.

مقاله بفرست و جایزه بگیر

۴.۵/۵ - (۱۳ امتیاز)

دیدگاهی در مورد “نیشابور

 1. نازنین گفت:

  نیشابور بهترین شهر جهان❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 2. ناهید گفت:

  خیلی عالی بود لایق استقلال هستیم و لایق مرکز استان شدن مستقل از مشهد هستیم

 3. حال کردم گفت:

  خیلی باحال بود تو پیج اینستای نیشابور من فکر کنم مال خودتونه گذاشتید این پست رو سبزواریا خیلی زورشون اومده ریختن توش همش کامنت چرت و پرت میزارن 😂😂😂😂 خوبه هنوز تو این پست چیزی از مزیت های نیشابور نسبت به سبزوار نگفتید و پست استان شدن نیشابور رو ندیدن اونی که گذاشتید و گفتید نیشابور چرا مرکز استان بشه😂😂😂

 4. رضا گفت:

  جاهای دیدنی همشو نگفتین

  1. تو بخش گردشگری نیشابور حدود ۴۰ مکان رو نام بردیم و ایشالا به مرور زمان کامل میزاریم
   نیشابور از لحاظ جاهای دیدنی هیچی کم نداره و تعداد مناطق گردشگری خیلی زیاد هست و تا الان حدود ۱۱۰ مورد شناسایی کردم و ایشالا میزارم همه رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *